B projeleri ve emperyalistlerle işbirliği

Avrupa Birliği, Avrupa’nın emperyalist devletlerinin uluslararası düzeyde sömürülerini koruyabilmek ve geliştirebilmek amacıyla oluşturmaya çalıştıkları ulusüstü Avrupa Birleşik Devletleri projesinin bir aşamasıdır.

Alman, Fransız, İtalyan, İngiliz, vb. emperyalistleri, ABD ve Japonya ile rekabet edebilmek için böyle bir yapılanmaya zorlandı. Sovyetler Birliği ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin varlığı, eski sömürgelerdeki bağımsızlık savaşları ve sömürge sisteminin çöküşü, birçok ülkede sosyalist hareketlerin güçlenmesi de bu eğilimi pekiştirdi.

Emperyalist Avrupa Birliği, çıkarlarını korumak için istihbarat ve yönlendirme çalışmaları yapar. Türkiye, gerek büyük potansiyeli, gerek Avrupa Birliği ülkelerindeki büyük Türk toplulukları nedeniyle, AB’nin daima ilgi odaklarında oldu. 

PATAVATSIZ BİR DİPLOMAT

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hükümet ücretlere nasıl müdahale eder? 15 Ekim 2019 | 109 Okunma Hükümet ücretlere nasıl müdahale eder? 15 Ekim 2019 | 38 Okunma Hükümet ücretlere nasıl müdahale eder? 15 Ekim 2019 | 23 Okunma Ahiler ve mevlana 14 Ekim 2019 | 151 Okunma Türk-İş geçmişte neleri savunuyordu? Emek platformu programı 12 Ekim 2019 | 43 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar