ÇOK OKUNAN YAZARLAR

TİP’i yöneten kadronun TKP ile ilişkileri

Yıldırım Koç
Yıldırım Koç Aydınlık Gazetesi
13 Şubat 2018 | 58

1968 yılına kadar TİP’i M.A.Aybar’la birlikte yönetecek olan ve 1962 yılında TİP’e üye olan Behice Boran ve Sadun Aren de tevkifatlardan kurtulmuş TKP üyeleriydi.

BEHİCE BORAN’IN TKP ÜYELİĞİ

Eski TKP’lilerden T.M.Öztürkoğlu şöyle demektedir: “B.Boran da TKP üyesi özellikle TİP’in kuruluşundan bir yıl sonra gelenler TKP kadrolarıdır.” (Naciye Babalık, Türkiye Komünist Partisi’nin Sönümlenmesi, İmge Yay., Ank., 2005, s.79)
TKP üyesi Atilla Aşut da Behice Boran’ın TKP üyeliği konusunu İsmail Bilen’e sormuştur: “Yoldaş, dedim, Behice Boran hâlâ TKP üyesi mi? ‘Parti’den istifa etmediğine göre üyesidir’ dedi.” (Naciye Babalık, a.g.e., 2005, s.116) 
Ayrıca, Sönmez Targan da Behice Boran’ın 1944 yılında TKP üyesi olduğunu belirtmektedir. “1944 yılında Nail Çakırhan’ın önermesiyle Türkiye Komünist Partisi’ne girdi. Eski tüfeklerden Şahabettin Bakırsan’ın aktarımını temel alırsak, yine bir parti üyesi olan sosyal psikolog Muzaffer Şerif tarafından Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde edebiyat öğretmeni olan Cemil Toykara’ya bağlanarak örgütlü politik çalışmalarına ilk adımını attı.” (Sönmez Targan, “Ömrünü Bayrak Gibi Yaşadı,” Cumhuriyet Gazetesi, 10 Ekim 2007, s.7)
Gökhan Atılgan ise Behice Boran’ın TKP’ye 1942 yılında üye olduğunu ileri sürmektedir. (Gökhan, Atılgan, Behice Boran, Öğretim Üyesi, Siyasetçi, Kuramcı, Yordam Kitap, İst., 2007, s.66-67)

SADUN AREN’İN VE NİHAT SARGIN’IN TKP ÜYELİĞİ

Sadun Aren ise, kendisiyle 15 Mayıs 2003 gün&u...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER