Ya henüz Nobel alamayanlar? 

Ve nihayet, İnsan Hakları Günü’ne denk gelen hapiste geçirdiği 770’inci günde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Osman Kavala ile ilgili kararını açıkladı, Anayasa Mahkemesi’nin veremediği hak ihlali verdi ve derhal serbest bırakılmasını talep etti.

 AİHM, Osman Kavala’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özgürlük ve güvenlik (5/1), hızlı yargılanma (5/4) maddelerinde düzenlenen haklarının ihlal edildiğine oy birliğiyle, sözleşmenin 18’inci (“Anılan hak ve özgürlüklere bu Sözleşme hükümleri ile izin verilen kısıtlamalar, öngörüldükleri amaç dışında uygulanamaz”) maddesinden hak ihlaline ise AİHM’deki yeni Türk yargıç Saadet Yüksel’in karşı oyuna rağmen oy çokluğuyla karar verdi. Bu maddeden hak ihlali kararı verilmesi, mahkemenin tutuklamayı hukuki değil, siyasi gördüğü anlamına geliyor.   İlk iki maddeden ihlale mahkeme oy birliğiyle karar vermesi yani Türk yargıcı Saadet Yüksel’in de bu kararlara katılması ise tutukluluğun Türkiye açısından da artık savunulamazlığını gösteriyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Jurnalciler yeniden bildiriyor 23 Eylül 2020 | 680 Okunma Challenger neden infilak etmişti? 21 Eylül 2020 | 793 Okunma Müge Anlı nasıl en ‘güvenilir’ yargı kurumu haline geldi? 19 Eylül 2020 | 1.503 Okunma Gofretten darbeyi kimler yedi? 16 Eylül 2020 | 3.125 Okunma Has ipek kendini kırdırmaz 14 Eylül 2020 | 299 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum