Neyi kaybettiğimizi hatırlamak...

Her ne kadar Cumhurbaşkanı bu görüşe katılmasa da dünyadaki pek çok merkez bankasının ve Türkiye Merkez Bankası’nın para politikasının ana hedefi kısa vadeli faiz enstrümanını kullanarak enflasyonu kontrol etmek.

Merkez bankalarının bu para politikası “bir enstrüman yalnız bir amaç için kullanılır” kuralına dayanıyor. 

Bu kurala da Tinbergen Kuralı deniyor.

Kurala adını veren Jan Tinbergen, Hollandalı Nobel ödüllü bir iktisatçı. 

Ekonometri ve ekonomik planlamanın kurucu babalarından olan Tinbergen, 2. Dünya Savaşı’nın ardından şehirleri yıkılmış, halkı açlıktan toprak yiyen Hollanda’nın Merkezi Planlama Teşkilatı’nı kurup ve başkanlığını yapmış, açlıkla boğuşan Hollanda’yı dünyanın en büyük tarım ihracatçısı yapan ekonomik mucizenin mimarlarından biriydi.

Şimdi adına bir enstitü de olan Tinbergen’in Hollanda mucizesinden sonra ekonomik gelişmesine danışmanlık yaptığı bir ülke daha vardı; Türkiye.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Buzdolabının kapısı aralanıyor mu? 21 Temmuz 2019 | 82 Okunma Bu dünyada var olabilmek için... 20 Temmuz 2019 | 1.824 Okunma “Demokrasi öpücüğü”ne ne oldu?  17 Temmuz 2019 | 2.464 Okunma Cihat’tan adalete bir 15 Temmuz hikayesi 15 Temmuz 2019 | 2.478 Okunma Neyi kaybettiğimizi hatırlamak... 10 Temmuz 2019 | 1.118 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar