“Hayat dalgalar gibi üstümüzden geçecek”

Akşam yediye kadar siyasi telgraf ve makale tercümesi. Yediden yedibuçuğa kadar otobüs durağında sıra bekledikten sonra sıkışık bir otobüse binerek yola çıkacağım; Yüzde 50 ihtimalle de yarı yolda...

Akşam yediye kadar siyasi telgraf ve makale tercümesi. Yediden yedibuçuğa kadar otobüs durağında sıra bekledikten sonra sıkışık bir otobüse binerek yola çıkacağım; Yüzde 50 ihtimalle de yarı yolda otobüs bozulup yürüyeceğiz. Sekiz buçukta yorgun argın yemeğe oturup radyo gazetesinin ve bir alaturka şarkılar programının refakatinde tatsız bir yemek yiyeceğim. Dokuzda, imkan bulup odama kapanabilirsem, yorgunumdur, uykuluyumdur, manasız ve hödüğümdür… 9, şiir okumak, şiir yazmak, felsefe, düşünmek, duymak, mektup yazabilmek ve Allahım beş dakikalık romantik olabilmek!... “Hayır” şimdi ayda 50 lira kazanmam ve tahsilimi bitirince bir kaza hakimi olabilmek için bunları unutmalısın”

kr8-ecevit.jpg

1944 yılında nefret ettiği Ankara’dan İstanbul’da kalan Robert Koleji’nden arkadaşına bu satırları yazan 20’li yaşlarındaki genç adamın Bülent Ecevit olduğuna inanmak hiç kolay değil.

Ne kadar şair ruhlu, derin bir tarafı olan bir karakter olsa da Ecevit’in bile Ankara’dan bu denli nefret edebileceğini düşünemiyor insan.

Ankara değil, onun mektuplarına yazdığı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Batman; serinin son filmi... 28 Şubat 2024 | 530 Okunma Sorunlarımız belki de o kadar yerli ve milli değildir 26 Şubat 2024 | 681 Okunma Siyasetçiler çok heyecanlı ama seçmenler değil 21 Şubat 2024 | 647 Okunma Evine dönen cesur adamın sonu... 17 Şubat 2024 | 778 Okunma Hâlâ hangi yüzle mi konuşuyor? 12 Şubat 2024 | 3.727 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar