Ekonomik kriz “bağımsızlığın” bedeli mi?

Ekonomik kriz karşısında iktidar ve çevresinin refleksleri 60’larda Amerikalı psikiyatrist Kübler Ross’un tespit ettiği yasın beş evresini izledi.Önce krizin varlığı uzun süre inkar edildi. Sonra kriz diyenlere...

Ekonomik kriz karşısında iktidar ve çevresinin refleksleri 60’larda Amerikalı psikiyatrist Kübler Ross’un tespit ettiği yasın beş evresini izledi.

Önce krizin varlığı uzun süre inkar edildi. Sonra kriz diyenlere öfkelenildi.

Ardından “fırsatçılar yüzünden”, “üç harfli marketlerin fahiş fiyatlarıyla mücadele edeceğiz”, “Bir temmuz olsun uçacağız”, “Körfez’den 50 milyar dolar gelecek” gibi pazarlık, bahane aşamasına geçildi.

Sonra kriz derinleştikçe inkarı zorlaştı, depresyon evresine geçildi, bir süre kimse üzerine konuşmak istemedi, SİHA’lar, İHA’lar, dış politikadaki ‘zaferler’ öne sürüldü.

Nihayet geçen aylarda ekonomik sorunlar olduğu kabul edildi ama hala çaresi bulunamayınca Kübler Ross’un sıralamasında olmayan başka bir psikolojik hal devreye girdi: Martry complex. ya da şehitlik kompleksi.

Aslında buna bir kompleks daha psikolojik sorun demekten çok bir propaganda demek daha doğru.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye “büyük Azerbaycan” olur mu? 30 Kasım 2021 | 42 Okunma Ekonomik kriz “bağımsızlığın” bedeli mi? 22 Kasım 2021 | 3 Okunma Fırsatçılar için fırsatlar ülkesi…. 28 Haziran 2021 | 107 Okunma Ya provokasyon değilse... 21 Haziran 2021 | 98 Okunma Hrant Dink’in onca emeğinden sonra... 26 Nisan 2021 | 42 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar