Demokratik tövbeler bozuldu mu?

Dünkü Karar’daki Taha Akyol’un ‘Cehennem’in Dibine’ başlıklı yazısı İslam ve demokrasi meselesi üzerineydi. Bir süredir yine Karar’da Mehmet Ocaktan da aynı mesele üzerine yazıyor.

Aslında yıllar sonra İslam ve demokrasi üzerine yeniden yazılıyor demek daha doğru.

Çünkü 80’ler ve özellikle 90’ların en popüler tartışma konusuydu bu.

O yıllarda başlığında “İslam ve demokrasi” geçen onlarca kongre, konferans, panel düzenlenmiş, bu konuyu dergiler kapak yapmış, üzerine kitaplar yazılmış, yeni çıkan özel televizyonlarda sabahlara kadar “İslam ve demokrasi birlikte yaşayabilir mi?” “Demokrasi İslam’la bağdaşır mı?” sorularına cevaplar aranmıştı.

Tartışmalar bir akademik ya da entelektüel merakın sonucu ortaya çıkmamıştı.

Siyasi ve sosyal gerçeklik bunun konuşulmasını dayatmaktaydı.

80’lerle dindarlar şehirleşmeye, kamusal alanda görünür olmaya başlamışlardı. İslami hareketler, cemaatler büyüyor, İslami kesim medyada ve entelektüel hayatta önemli bir varlık gösteriyor ve tabii Refah Partisi yükseliyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Demokrasi öpücüğü”ne ne oldu?  17 Temmuz 2019 | 0 Okunma Cihat’tan adalete bir 15 Temmuz hikayesi 15 Temmuz 2019 | 2.472 Okunma Neyi kaybettiğimizi hatırlamak... 10 Temmuz 2019 | 1.089 Okunma Paylaşılması dikkat çekecek bir yazı... 08 Temmuz 2019 | 610 Okunma Ümmet için de demokrasi... 03 Temmuz 2019 | 309 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar