15 Temmuz Çatı İddianamesinden öğrendiklerimiz -3-

14 Temmuz 2016 Perşembe günü Kara Havacılık Komutanlığındaki bir pilot binbaşı, Ankara dışında izinli olan diğer bir pilot binbaşı H.T.’yi telefonla aradı. ‘CH-47 CHİNHOOK helikopterlerinin kabul...

14 Temmuz 2016 Perşembe günü Kara Havacılık Komutanlığındaki bir pilot binbaşı, Ankara dışında izinli olan diğer bir pilot binbaşı H.T.’yi telefonla aradı. ‘CH-47 CHİNHOOK helikopterlerinin kabul töreni (ABD’den alınan helikopter 20 Temmuz günkü MGK’dan önce Cumhurbaşkanı ve MGK üyelerine gösterilecekti) hazırlıkları nedeniyle gösteri uçuşu yapılacak’ diyerek 15 Temmuz 2016 cuma günü Ankara’ya çağırdı.
Ertesi gün (15 Temmuz) Ankara’ya dönen binbaşı H.T. Karta Havacılık Komutanlığı’na giderek kendisine telefon eden binbaşıyı buldu. Binbaşı ona "bugün akşam 19.00'dan itibaren 2 adet Sikorsky, 1 adet Cougar helikopteri ile izinsiz olarak uçuş yapılacağını, uçuşun geç saatlere kadar devam edeceğini, bu arada MİT müsteşarı Hakan Fidan'ın alınacağını, kendisi gibi çağırdığı pilotun da aynı cemaatten olduğunu, bu uçuşu yaparken başka bir pilot yarbayın da kendilerine yardımcı olacağını" söyledi.
Binbaşı H.T. “yoldan yeni geldiğini, yorgun ve terli olduğunu, eve gidip duş alıp geleceğini” belirterek üsten ayrıldı. Ama evi yerine süratle Yenimahalle'deki MİT karargâhına gitti, daha önce çeşitli görevlerde birlikte çalıştığı MİT’teki tanıdıklarına kendisine teklif edilen görevi anlattı.
Saat 16.00 sularıydı. MİT, “ihbarcı subayın kimlik bilgilerinin doğruluğunu teyit eder” etmez, müsteşar Hakan Fidan, Genelkurmay Karargâhı’nda İkinci Başkan Orgeneral Yaşar Güler’i aradı.
Telefon geldiğinde İkinci Başkan Yaşar Güler, Genelkurmay Karargâhı’nın İnönü Salonu’nda saat 14.00’te başlayan Teröristle Mücadele Harekâtı (TMH) toplantısına başkanlık etmekteydi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fırsatçılar için fırsatlar ülkesi…. 28 Haziran 2021 | 105 Okunma Ya provokasyon değilse... 21 Haziran 2021 | 96 Okunma Hrant Dink’in onca emeğinden sonra... 26 Nisan 2021 | 36 Okunma Eski Türkiye ile Yeni Türkiye arasında sıkışmak... 05 Nisan 2021 | 308 Okunma “Andımız” olduğuna emin misiniz? 17 Mart 2021 | 594 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar