Suriyeliler için güvenli bölge ve YPG'ci muhalefet

          Suriyeliler ve Afganlar meselesi şu an Türkiye’de en çok tartışılan konu… Televizyonlardaki tartışma programları, gazete haberleri ve köşe yazıları, sosyal medya...

          Suriyeliler ve Afganlar meselesi şu an Türkiye’de en çok tartışılan konu… Televizyonlardaki tartışma programları, gazete haberleri ve köşe yazıları, sosyal medya paylaşımları, siyasilerin değerlendirmeleri genellikle bu konu üzerine yoğunlaşmış durumdadır.

Suriyeliler ve Afganlar konusu bir mesele mi? Evet mesele…

          Bunun çözümünü de elbette hükümet bulacaktır. Bu konu gerçekten toplumsal ve sosyal olarak Türkiye’yi her türlü provokasyona hazır hale getirilmiştir. Bazı mahallelerde Gettolaşan Suriyelilerin ve Afganların başıboşluluğu, dengesizliği birçok adli olaya sebebiyet vermekte, bunun karşılığında toplumsal tepki gösterilmektedir. Ama araya anında provokatörler dadanmaktadır. Altındağ’da yaşananlar buna çok büyük örnek olmuştur. Çünkü provokatörlerin en sevdiği ortam böyle bir ortamdır. Altındağ’da yaşananlar olaylarda 76 kişi gözaltına alınıyor, bunun 38’i sabıkalı çıkıyor. Aynı akşam o olaylar esnasında yaşanan yağma ve hırsızlık olayları da konunun değişik boyutudur. Suriyelilerin evladımız Emirhan Yalçın’ı öldürmesi bir alçaklık olduğu gibi, sözde bu olaya tepki için çıkarılan olaylarda 5-6 yaşlarındaki küçük Suriyeli çocuklara saldırılması da ayrı bir alçaklık olmuştur. Masuma ve mazluma saldırmak Türk’ün karakterinde olan bir davranış değildir. Suriyeliler konusuna bir çözüm bulunması hususunda ilk günden beri dikkat çeken bir köşe yazarıyım. Ama çözüm bu şekilde olmaz. Irkçı duygularla Suriyelilere saldıran varsa, onlar da unutmamalıdır ki, Suriyeliler için ülkemize gelen birçok Türkmen aile vardır. Kaldı ki, mazlumun, masumun ırkı, etnik kökeni de olmaz.

          Türkiye, Suriye’de güvenli bölge oluşturduğu yerlere Suriyelileri taşıyarak toplumsal rahatlatmayı gerçekleştirmelidir. Bu süre içinde de Türkiye’nin neresinde olursa olsun vatandaşlarımıza sosyal rahatsızlık veren Suriyeli, Afganlı kim olursa olsun anında sınır dışı edilmelidir.

          Ben, bugün Suriye’de güvenli bölge konusuna ve Türkiye’deki tuhaf siyaset duruşuna değinmek istiyorum. Gerçi bu konuya geçtiğimiz hafta değinmiştim. Ama bu konuya yoğunlaşmakta fayda vardır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Abdullah Gül yine menüye konuldu! 06 Aralık 2021 | 81 Okunma Mansur Yavaş seni ajans bile kurtaramayacak! 03 Aralık 2021 | 543 Okunma Bu kadar CHP figüranlığı yetmez mi Ahmet Kutalmış? 02 Aralık 2021 | 269 Okunma Ağlak Bülo'nun küstahlıkları... 01 Aralık 2021 | 165 Okunma Kargaların güldüğü adamsın sen! 30 Kasım 2021 | 308 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar