Dünya alkışlıyor, muhalefet çamur atıyor

          Dünya genelinde özellikle pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte gıda, enerji ve ekonomik krizi yaşanmaya başladı. Bu krizden etkilenmeyen ülke kalmamıştır. Krizin yaraları sarılmaya...

          Dünya genelinde özellikle pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte gıda, enerji ve ekonomik krizi yaşanmaya başladı. Bu krizden etkilenmeyen ülke kalmamıştır. Krizin yaraları sarılmaya çalışılsa da etkisi halen sürmektedir. Pandemi sürecinde üretim kısıtlanınca ihracat ve ithalat da doğal olarak etkilenmişti. Bu süreçle beraber Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaş, dünya ülkeleri arasında bu savaştan dolayı başlayan karşılıklı ambargolar da ayrı bir kriz etkisi yaratmıştır. Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş yüzünden Batı ülkelerinin Rusya’ya yönelik ambargoları, bu ambargolar yüzünden Rusya’nın kendine ait yaptırımları birleşince petrol, doğalgaz ve gıda akışı sekteye uğradı. Bu durum fiyat artışı ve enerji krizini getirmiş, aynı zamanda gıda krizini etkilemiştir.

          İşte bu aşamada Türkiye'nin ev sahipliğinde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan, Ukrayna'dan tahıl ve gıda maddelerinin güvenli sevk edilmesini sağlayacak anlaşma çok önemli bir adım olmuştur.

          Türkiye’nin kalitesiz muhalefeti, olayın önemini, ciddiyetini ve ülke olarak üstlendiğimiz konumu basitleştirmeye çalışsa da dünyanın geneli bu konuda teşekkür sırasına geçmiştir.

          ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Kuveyt ve Bahreyn, Avrupa Birliği, Afrika Birliği, İsveç, Rusya, Ukrayna, KKTC ve daha birçok ülke "Elde edilen sonuçlara katkılarından dolayı Türkiye’ye ve şahsen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyoruz" özetinde açıklama yapmışlardır.

          Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, “Bugün Karadeniz'de bir umut ışığı var. Bunun gerçekleşmesine vesile olan herkese çok teşekkür ederim. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu konuda her zaman ısrarlı yaklaşımının çok etkisi oldu. Çok teşekkür ediyorum size. Bu görüşmeler de insanlığın faydası için herkes için önemliydi. Burada bir tarafın kazanması değil bu anlaşma dünya için imzalanıyor. Bu anlaşma tahıl ve yiyecek fiyatların düşmesine sağlayacak” açıklaması Türkiye’nin misyonunu anlama açısından güzel bir özet olmuştur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sana bakınca çaresizlik ve acizlik görüyoruz sadece! 16 Ağustos 2022 | 199 Okunma Sen niye hainlerle kırıştırıyor ve kırıtıyorsun Babacan? 15 Ağustos 2022 | 1.717 Okunma Alevi gündemi ve Cemevi ziyareti 12 Ağustos 2022 | 1.107 Okunma 6+HDP üzeri bir güç: Abdullah Gül! 11 Ağustos 2022 | 374 Okunma Atatürk'ün bıraktığı CHP kan ağlıyor! 10 Ağustos 2022 | 185 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar