Osmanlı’nın finansal çöküşü!

Veya şöyle mi desek; Mustafa Reşit ihaneti öncülüğünde Osmanlı’nın finansal, sosyal, politik olarak çökertilmesi... ÖZÜR DİLERİM; BATILILAŞTIRILMASI! MODERNLEŞTİRŞLMESİ! “MON...

Veya şöyle mi desek; Mustafa Reşit ihaneti öncülüğünde Osmanlı’nın finansal, sosyal, politik olarak çökertilmesi... ÖZÜR DİLERİM; BATILILAŞTIRILMASI! MODERNLEŞTİRŞLMESİ! “MON CHERİSE EDİLMESİ”! 

Sevgili dostlar,

Bazıları “Batılılaşma” diyorlardı! Fransızca kelimeler de öğrenmişlerdi. Bizim olan “her şey ne kadar kötüydü”, oysa BATI dünyası sanki bir hayaldi...

Desteklenmesi lazımdı, Mustafa Reşit Paşa’nın mutlaka desteklenmesi lazımdı! Ne kadar BATILI, ne kadar aydın bir adamdı! Doğu’dan gelen her şey çok kötüydü! İslam Coğrafyası ise onlara göre kaçılması gereken bir yerdi!

İngiliz Dışişleri Bakanı Palmerston ne diyordu; “...Serbest ticaret yoluyla Osmanlı topraklarında servet ve refah artacak, Batı uygarlığına entegre olacaklar”... AYNI GÜMRÜK BİRLİĞİ ANLAŞMASI SONRASI SÖYLENENLER GİBİ!

Para İngiliz, kültür Fransız, sokakta konuşulan dil ise hepsinin karışımıydı...

Batılılaşma hızla sürüyor ve binlerce yıllık tarihimiz Fransızca kulaktan duyma kelimeler eşliğinde aşağılanıyordu...

Bu arada bir de not düşeyim; BÜTÜN BUNLAR OLMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE YANİ BALTALİMANI ANLAŞMASI İLE Osmanlı’nın İngilizlere teslim edilmesinden bir yıl öncesinde OSMANLI’NIN DIŞ BORCU YOKTU!

Peki sonra ne oldu?

Baltalimanı Anlaşmasını Tanzimat Fermanı...

Tanzimat Fermanı’nı 1854 Borç Anlaşması...

1854 Borç Anlaşmasını 1856 Islahat Fermanı...

1856 Islahat Fermanı’nı 1875-76 Borçların ödenememesi ve 1881 TAM TESLİMİYET ile BORÇLAR İDARESİ’nin kurulması izledi...

Evet BATILILAŞMAK için yola çıkaranlar sonunda OSMANLI’yı tam olarak İNGİLİZLERE-AVRUPA’YA teslim etmişlerdi... YABANCI OKULLAR AÇILMIŞ, Avrupa dillerini konuşamayanlar sokaklarda aşağılanır hale gelmişti!

Bir yabancı yazar şöyle diyordu; “...Baltalimanı Anlaşması ile başlayan ve Tanzimat ile devam eden süreç, Avrupalı devletlerin Osmanlı İmparatorluğu üzerinde gerçekleştirdiği tam bir fetihtir”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni hayalleri İsrail-Mısır-Yunanistan ablukası 28 Ekim 2018 | 4.920 Okunma Yunanistan ve İsrail Akdeniz’de ne peşindeler? 21 Ekim 2018 | 5.232 Okunma AB için halk karar vermeli… Karar vermeliyiz! 14 Ekim 2018 | 5.181 Okunma IMF’nin gönderilmesi... 200 yıllık pranganın kırılması... 12 Ekim 2018 | 5.041 Okunma Türk-Rus coğrafyalar entegrasyonu... 10 Ekim 2018 | 3.910 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar