Uğur Mumcu için

Aramızdan ayrılarak yeri doldurulmaz bir boşluk bırakan seçkin gazeteci Uğur MUMCU için yazılıp söylenen anlamlı ve güzel değerlendirmeler mutluluk veren içerikler taşımaktadır. Vefatından bir hafta...

Aramızdan ayrılarak yeri doldurulmaz bir boşluk bırakan seçkin gazeteci Uğur MUMCU için yazılıp söylenen anlamlı ve güzel değerlendirmeler mutluluk veren içerikler taşımaktadır. Vefatından bir hafta önce Anayasa Mahkemesi’nde öğle yemeğinde konuğum olan, kendisi için yazdığım bir şiirle duygularımı açıkladığım Mumcu’ya ağabey-kardeş ilişkisini tersine çevirip yalanlarla karşıtlık savında bulunanlara gereken yanıtı yine SÖZCÜ sayfalarında vermiştim. Ağabeyi Ceyhan MUMCU da büyük bir dürüstlükle beni doğrulamıştı.
Bugün, onun eski bir arkadaşının yazısını köşeme alarak en iyi duygularla bir kez daha anıyorum:
“SON MEKTUP!
Sevgili Uğur’u, inançlı yüz binlerle ‘Ankara’nın taşına bak’ ve ‘Yiğidim uzanmış yatıyor’ ağıtları arasında ebedi uykusuna yatırdığımız günden bu yana 26 yıl geçmiş.
Sevgili Uğur, sadece benzersiz bir gazeteci değil, Atatürkçü düşüncenin, lâiklik ilkesinin, Cumhuriyet’in, demokrasinin yılmaz savunucusu ve takipçisi idi.
Gerçi şimdi o vazifesini yapmış, üstlendiği kutsal görevini yerine getirmiş bir aydın olarak ebedi uykusunda uyuyor.
Ama onu, ona en çok ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda aramızdan alçakça aldılar.
Hem de en verimli, en üretken çağında.
Yazacağı, araştıracağı, gün ışığına çıkaracağı pek çok şeyi varken hiç acımadan, zalimce aramızdan aldılar.
Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi!
Olayları incelemekteki kıvrak zekâsı!
Hepsinden öte, insanı hayrette bırakan hafızası, sevgili Uğur’un hamurunu oluşturuyordu.
O, basın arenasının şövalyesiydi.
Kılıcı kalem, kalkanı ilim, seyircisi okuruydu.
Bazen ışıkların bazen mumların aydınlattığı fikir arenasında, şık, nükteli ve ince reveranslarla dolaştırdığı kılıcını daima hedefine saplardı. Arenadaki her mücadelesinde seyircisi onu ayakta alkışlardı.
Hiçbir zaman, karanlıklarda, gözlerden uzak, seyircisiz bir arenada kılıcını oynatmadı.
Uğur’un...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yazık! 22 Nisan 2019 | 27 Okunma Sapkınlık (Hainlik) 18 Nisan 2019 | 279 Okunma Seçim ortamı 15 Nisan 2019 | 92 Okunma Durum 11 Nisan 2019 | 281 Okunma Ders 08 Nisan 2019 | 401 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar