Seçim

Demokrasinin en belirgin ayracı ve varlığıyla geçerliğini kanıtlama aracı seçimlerdir. Ulus istencinin (iradesinin) gerçekleşmesi her yönden tartışmasız seçimlerle olur.

 Siyasal ortamın aydınlık ve duruluğu, özgür ve yakınmasız seçimlerle yaşanır. Seçimler demokrasinin kaynağıdır, dayanağıdır, hatta namusudur. Yurttaşların tam bir özgürlükle, her yönden güvenilir seçim yöntemi ve koşullarıyla oylarını kullanmaları sonucun geçerliğinin olmazsa olmazıdır. Siyasal yapılanmanın ve yönetimin seçimlerle oluşması demokratik değerlerin benimsenip gereklerinin yerine getirilmesine bağlıdır.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi yerel demokrasimiz için bir dönüm noktası olmuştur. Bundan böyle hukuk devleti, demokrasi, cumhuriyet, eşitlik, yansızlık, halkla birlikte hizmet atılımları herkesi gönendirecektir. Önemli olan, alınan oylara yaraşırlık, yansızlık, halkla paylaşım ve bütünleşmedir.
İktidar başının anayasal konumunu göz ardı ederek yan tutma aşırılığı, ayrımcı ve olumsuz dili, partizanlığı, haksız ve ağır nitelemeleriyle saldırıları kötü örnekler olarak kalacaktır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nereden nereye kimler, kimileri 16 Temmuz 2020 | 86 Okunma Yaşam kaynağımız kadınlar 13 Temmuz 2020 | 85 Okunma Yargı yakınmaları 09 Temmuz 2020 | 65 Okunma Avukatlık kanunu değiştirilmeli mi? 06 Temmuz 2020 | 108 Okunma Yargının özgür ve gür sesi avukatlık 02 Temmuz 2020 | 64 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar