Özen

Toplum yaşamında giderek yoğunlaşan karşılıklı saygı ve güven yitimi, insanlık ilişkilerine önem ve değer veren herkesi üzmektedir.

Özellikle siyasal nedenlere dayanan ayrılıklar sertleşmekte, geçici yönetim hizmeti bir karşıtlık ve koyu ayrılık gereğiymiş gibi sakıncalı girişimlere yol açmaktadır. Uygarlıkla taban tabana zıt olan bu anlayış ve tutum kötülüğü toplumsal yaşamı da çekilmez duruma getirmektedir. Anlamsız sataşmalar, kavgalar, çirkin söylem ve tutumlar hukuksuzluğun, terbiye ve kişilik yoksunluğunun belirtileri olarak karşılanmaktadır. Tutum ve davranışlarda, hattâ giyimde bile ölçü kaçmış görünüyor. İnsan söylemekten kendini alıkoyamıyor: Adam olmadıktan sonra âlim olsa ne yazar.

Başta yöneticiler, çok kimse konuşmasına özen göstermiyor. Sözünün nereye gittiğini bilmiyor. Ulusal birliğe gösterilmesi gereken özen, siyasal amaçlarla yıkıma uğruyor. Öyleki, yargı kararlarına saygı duymadığını açıklayan yöneticinin son konuşmalarında yargının bağımsızlık ve yansızlığına vurgu yapması, tutum ve davranışları karşısında inandırıcı ve güven verici olmuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türk Hukuk Lügatı 27 Şubat 2020 | 100 Okunma Hukuk devleti mi? 24 Şubat 2020 | 109 Okunma 100’üncü yıl 20 Şubat 2020 | 124 Okunma Öncü ve örnek kadınlar 17 Şubat 2020 | 129 Okunma Adalet özlemi 13 Şubat 2020 | 135 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar