Ortam

İnsan yaşamını ışıklandıran ve gölgeleyen olaylar ortamın yapısını oluşturur. Bizi üzen ya da sevindiren durumların sahnesi olan yaşadığımız ortam, değişik...

İnsan yaşamını ışıklandıran ve gölgeleyen olaylar ortamın yapısını oluşturur. Bizi üzen ya da sevindiren durumların sahnesi olan yaşadığımız ortam, değişik görüntüleriyle, varlığımızın anlamını ve amacını yansıtan olayların alanıdır. Çoğu elimizde olan yaşam olgularından ders almayı bırakarak, toplumsal barışı savsaklayarak, insanlık değerleriyle ilkelerini unutarak geçici yolculuğumuzu sürdürüyoruz. Bu bağlamda özellikle siyasal alanda yaşanan olumsuzluklar, aykırılıklar ve kötülüklerin her biri yaşamı karartan ağırlıklar olarak omuzlarımıza çöküyor.

Neler olmuyor ki. Kurtarıcı ve kurucu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e saldıran, değişik sapıklıklara düşmüş sapkınlar (hainler) ile siyasal yıkıcı nankörler çetesi, şarlatanlar var. Ata’mızın heykelleriyle büstlerine saldıranlara önleyici etkisi olan yaptırımlar uygulanmadığı gibi ifadeleri alınıp hemen serbest bırakılıyorlar. Her konuşmasında Atatürk’e saldıran bozuk yapılı fesli hakkında kovuşturma yapıldığı duyulmuyor. Acaba RTE’dan mı çekiniliyor? İnsan hakları çiğnenmesinde önde gelen ülke durumumuz yetkilileri hiç düşündürmüyor, üzmüyor mu?

Değişik durumlar da yaşanıyor. Fesli saldırganı ziyaret eden Diyanet işleri Başkanı, eski bir imamın (RTE) buyruğunda. Sözde uyarı içeren konuşmasıyla başkanı koruyor ama aykırılığı kaldıramıyor, unutturamıyor. Ancak, cumhuriyetin ilk yıllarını suçlamaktan geri kalmıyor. “Camiler, minareler 18 yıl boyunca ezan-ı muhammediyeye hasret bırakılmıştır. Türkiye’yi o eski dayatmacı, kara günlere döndürme çabaları da boşunadır” diyerek kuruluş yıllarını karalıyor. Atatürk ve arkadaşlarının 15 yılda yaptıklarıyla AKP iktidarının 16 yılda yaptıklarını karşılaştırmak, aydınlıktan karanlığa düşüşün belirgin ağırlığını gösterir.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Akıntıya kürek 18 Şubat 2019 | 107 Okunma Ant 14 Şubat 2019 | 107 Okunma Uğur Mumcu için 11 Şubat 2019 | 74 Okunma Uğur Mumcu için 11 Şubat 2019 | 1 Okunma Kitaplar 07 Şubat 2019 | 124 Okunma
TÜM YAZILARI