Ne demeli?

Toplumsal dokuda çözülme mi, bozulma mı, olumsuz bir değişim var. Çıkar-yarar düşkünlüğü, gösteri açılım ve atılımları ağır basıyor. Oy için verilen sözler...

Toplumsal dokuda çözülme mi, bozulma mı, olumsuz bir değişim var. Çıkar-yarar düşkünlüğü, gösteri açılım ve atılımları ağır basıyor. Oy için verilen sözler unutuluyor, yine oy için her şey göze alınıyor, insanlık, ahlâk ve hukuk çekinilmeden gözardı ediliyor. Para, mal, mevki-makam, ün-şan, edinim, gösteri düşkünlüğü yurt sevgisinin de önüne geçmiş düzeyde. Esenlik, güvenlik, sağlık, mutluluk ve başarı ölçüleri her gün azalıyor. İkiyüzlülük, döneklik, terbiyeye aykırı tutum ve davranışlar her alanda izleniyor. Özellikle siyasal kesimde iyi örnek olarak gösterilecek bir durumdan söz etmek giderek güçleşiyor.

Siyaset her şey değildir. En yalın tanımıyla “devleti yönetim sanatı-becerisi”dir. Ulusun örgütü olan devlet, yönetenlerin kendileri ve çevrelerine değil, tüm ulusa hizmetle yükümlüdür. Ancak, son yıllarda giderek artan, bir tür kemikleşen partizanlık, iktidar partisinin kazanına dönmüştür. Bir tür üstü örtülü diktatörlük durumu belirgindir. İktidar partisi genel başkanı her şeyin başıdır, her şey onun elindedir. Hukuk, ilgili düzenleme ve kural onun için önemli değildir. Kullandığı yetkilere, göreve getirdiklerine, ödenen aylıklara bakmak yeter. Yasama organının dışlanırcasına ötelendiği bir yapıda ülke yasalarla değil, kararnamelerle yönetilmekte, iktidardan olmayanlar neredeyse yurttaş sayılmamaktadır. İktidar partisi genel başkanına bağlı olmayan yer kalmadı sayılır. Bağımsız kuruluştan söz etmek neredeyse olanaksız. Merkez Bankası için söylediği ortada.

Siyasal palavralarla günü geçirmek beceri değil, bozgundur. Ülkemizin ekonomik, siyasal ve Suriye olayı gibi askerlik sorunlarıyla bir yere sürüklendiği endişesi hepimizi derinden üzmektedir. Özellikle Atatürk ve İnönü’ye saldıranların yalnız insanlığından değil, Türklüğünden de kuşku duyulacak tutumları üzüntü vericidir. Sonraki yazılarımda bu konuya değineceğim.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ant 14 Şubat 2019 | 107 Okunma Uğur Mumcu için 11 Şubat 2019 | 74 Okunma Uğur Mumcu için 11 Şubat 2019 | 0 Okunma Kitaplar 07 Şubat 2019 | 123 Okunma Sözler 04 Şubat 2019 | 111 Okunma
TÜM YAZILARI