Müzeler

Değerli nesnelerin, özellikle tarihsel niteliği olan yapıtlarla buluntuların korunup saklandığı ve sergilendiği düzenli alanları, ortamları içeren yerler müzelerdir. Dünyanın tanınmış müzeleri...

Değerli nesnelerin, özellikle tarihsel niteliği olan yapıtlarla buluntuların korunup saklandığı ve sergilendiği düzenli alanları, ortamları içeren yerler müzelerdir. Dünyanın tanınmış müzeleri içinde ülkemizin müzeleri de yer almakta, geçmişin görkemli, çekici ve paha biçilmez yapıtlarıyla büyük ilgi çekmektedir. Toplumsal değerlerin önünde yer alan müzeler birer tarih hazinesidir. Toplumsal bellektir. Değerlerin sergi alanıdır. Aslında dünya, her ülke, her kent doğal bir müzedir. Uygarlığın ve çağdaşlığın yansıma alanlarının özel evi olan müzeler turizm konusunda da büyük bir yer tutmaktadır. Türkiye’mizde de özgün yeri olan müzelerimiz ilgi odağı olarak, ulusal varlıklarımız içinde önemli konumunu sürdürmektedir.

Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gözetim, yönetim ve denetiminde olan müzeler yanında kimi yurttaşların özel müzeleri de bulunmaktadır. Bunlardan değişik bir yapısı olan “Gökyay Satranç Spor ve Kültür Vakfı”nın Ankara’da açtığı “Gökyay Vakfı Satranç Müzesi” değişik ortamıyla ilgi çekmekte, yurttaşların beğenisini almaktadır. 708 satranç takımı vardır.

4 Ekim’de vakıf merkezinde yapılan bir törenle Azerbaycan Cumhuriyeti Bağımsızlık Günü onuruna Büyükelçi Hazar İbrahim, vakfın kurucusu Akın GÖKYAY’a özel olarak yaptırılan bir satranç takımı armağan etti.

Azerbaycan kültürüne ait özellikler sergileyen satranç takımı etkileyici ahşap işçiliğiyle davetlilerin büyük beğenisini topladı. Ankara iş ve sanat dünyasının önemli isimlerinin bir araya geldiği etkinlikte Azerbaycan Devlet Sanatçısı Turan Manafzade etkileyici bir piyano resitali verdi.

Azerbaycanlı Satranç Ustası Grand Master Zaur Memedov’un da Gökyay Vakfı Satranç Kulübü oyuncularıyla spontane bir gösteri maçı gerçekleştirdiği akşamda, satranca olan özel ilgisiyle bilinen Büyükelçileri Hazar İbrahim de Gökyay Vakfı Spor Kulübü oyuncularıyla sohbet ederek kısa bir maç yaptı.

Eski Ankara’nın tarihi dokusunu yansıtan geleneksel Ankara evi mimarisindeki bu benzersiz müze, Akın GÖKYAY’ın 1975 yılından bu yana biriktirdiği eşsiz satranç takımlarına ev sahipliği yapıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aydınlanmanın yolu bilgi edinmeden geçer 24 Eylül 2020 | 67 Okunma Savunma hakkı kutsaldır 21 Eylül 2020 | 73 Okunma Yaşam sorunları 17 Eylül 2020 | 90 Okunma Başarılı belediye başkanları 14 Eylül 2020 | 145 Okunma Yaşamdan örnekler 10 Eylül 2020 | 65 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar