Güneşimiz ve gölge

Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Türk dünyasına bir güneş gibi doğduğu günün 100. yılını dün kutladık...

Yüreklerimizin tüm coşkusu, bilinçlerimizin tüm sıcaklığı ile kurtarıcı ve kurucumuzu saygın arkadaşlarıyla birlikte özlemle andık. Emanetini ve ilkelerini koruma görevimizin kutsallığını içtenlikle benimseyerek yarınlara koşuyor, bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü, çağdaşlığımızı içeren Andımız’a bağlı kalarak barış ve esenlik içinde çocuklarımıza her yönden güzel gelecekler kazandırmaya çalışıyoruz. Önce yetersizlik ve aymazlıkla günümüzde sözde bırakılan ‘ulusal egemenlik’ başta olmak üzere büyüyen sorunları çözme çabaları sürerken yaklaşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yenilenen seçimi nedeniyle toplumsal barışta yeni yaralar açıldığını üzülerek izliyoruz.

Yüksek Seçim Kurulu’nun hukuksal boşluk ve aykırılıklara dayanan yenileme kararından sonra anayasadaki tarafsızlık andını (mad.103) ve ulusal birliği temsil yükümlülüğünü (mad.104/2) göz ardı eden AKP lideri, gözdağı içeren, sert çıkışlarla ve ayrımcı, saldırgan konuşmalarıyla ilkeleri, kuralları, ilişkileri gölgeliyor. Bozulma ve çözülme geniş kapsamlı, kimi devlet organları RTE’nin seçim bürosu, özel ekibi gibi çalışıyor. Yargıçların bulunduğu kurullar bile güven vermekte tartışmalı. Sanatçılara çıkışan RTE’nin tutumundaki partizanlık örneği görülmemiş olaylarla artıyor. İstanbul Valisi’nin “Her şey güzel olacak” pankartını yasaklaması bunlardan biri. İptal edilen seçimde “oyların çalındığı” savı da böyle.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kişilik 14 Kasım 2019 | 110 Okunma Atatürk’ümüz 11 Kasım 2019 | 66 Okunma Müzeler 07 Kasım 2019 | 52 Okunma Seçkinlik 04 Kasım 2019 | 39 Okunma Bayram 31 Ekim 2019 | 69 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar