Gidiş

Siyasette kabadayılık sökmüyor. Dış siyasette belki olanaklar ve savaş güçleri yönünden üstün olanların diklenmesi, direnmesi, bastırması bir süre geçerli olabiliyor ama özellikle iç siyasette böyle bir tutum yarar sağlamıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi bu gerçeği bir kez daha doğrulamıştır. Tehdit-gözdağı, baskı, korkutma, ayrım ve kötü dil, giderek karşı çıkılıp dışlanan bayağı yöntemler olarak algılanıyor. Saygıdan, nezaketten yoksun konuşmalar ve yaklaşımlar, yadırganmak şöyle dursun, karalanan ve ötelenen davranışlar olarak eleştirilip karalanıyor. Günümüz İçişleri Bakanı’nın işlerine gelmeyen kararı-işlemi için Sayıştay’ı “Cins” diyerek nitelemesi yakışıksız bir çıkışmadır. Devlet yönetiminde görev alanların, üstelik daha önceki yerleri, tutumları ve durumları bilinenlerin, davranış özeninden uzak kalmaları çok sakıncalıdır. Nedense gelişigüzel davranıp konuşmayı beceri sayanlar da var. Kural tanımazlığın geçerli olmaktan öte egemen olduğu bir ortamda yer vermeyi gereksiz bulduğumuz nice çelişkiler, aykırılıklar izlenmektedir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yazık 19 Ağustos 2019 | 230 Okunma Duyarlık 15 Ağustos 2019 | 39 Okunma Zaman 12 Ağustos 2019 | 47 Okunma Zeynep Gürcanlı 12 Ağustos 2019 | 43 Okunma Tören 08 Ağustos 2019 | 54 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar