Gerçekler (1)

Büyükler büyüğü ATATÜRK’ümüzün toprağa verilişine ilişkin yazılar ve anlatımlardan kimilerinin duraksamalara neden olduğundan söz edilerek benim o zaman görevli olmam nedeniyle gerçekleri...

Büyükler büyüğü ATATÜRK’ümüzün toprağa verilişine ilişkin yazılar ve anlatımlardan kimilerinin duraksamalara neden olduğundan söz edilerek benim o zaman görevli olmam nedeniyle gerçekleri anlatmamı isteyenler giderek arttığı için gecikmemi hoşgörmelerini isteyerek 4 ve 10 Kasım 1953 günlerini özetle anlatıyorum:

★★★

Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye Millî Talebe Federasyonu’ndan “4 ve 10 Kasım günleri için gençliği temsil etmek ve öngörülen görevleri yapmak üzere” istediği öğrenci olarak benim adım verilince Dışişleri Bakanlığı’na giderek hâlâ sakladığım, “ilgililerin gereken yardımı yapmaları” yazılı kartı aldım.

4 Kasım 1953 günü Etnografya Müzesi’nde TBMM Başkanı Refik Koraltan, Başbakan Adnan Menderes, MEB Celâl Yardımcı, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Nurullah Tolon, Ankara Valisi Kemal Aygün, Ankara Belediye Başkanı Atıf Benderlioğlu ve başka devlet ilgilileriyle basın görevlilerinin bulunduğu kalabalık bir topluluğun önünde Erkek Teknik Öğretmen Okulu görevlileri öğretmenleri Kemal Kerpiççi’nin yönetiminde çalışmaya başlayarak mermer zemini büyük bir kapı biçiminde elektrikli testereyle kestiler. Mermer, özenle kenara alınarak sekiz metre olduğu söylenen aşağıya vinç indirildi. Atatürk’ün tabutu yavaş yavaş çıkarıldı. 15 yıl aşağıda kaldığı için bayrağın dokusu bozulmuştu ama sarıldığı tabutun iki yanındaki dörder sarı halka pırıl pırıldı. Ancak İtalyan kiraz ya da ıhlamur ağacından yapıldığı söylenen tabutu yer yer renk değişikliğine uğramıştı.

★★★

Tahta tabut, çıkarılışa göre sol yana alındı. Bir paravananın arkasında içinden çelik tabut çıkarıldı. Ankara Üniversite Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Kâmile Şevki Mutlu’yla yanındaki meslektaşları açılan tabut içindeki kefenli Atatürk’ü incelediler. Ben uzaktan bakıyordum. Yüzünü güçlükle görebildim. Bir gün önce traş olmuş gibiydi. İnceleme sonucu tabut kapatıldı. Bu sırada tahta tabuta bayrak örtüldü. Kız Teknik Öğretmen Okulu Öğrenci Derneği Başkanı Türkân Yaylalı ve arkadaşlarının katafalkın üzerine konulan tabutu temizleyip çiçeklerle süslemelerinden sonra çelik tabut getirilip yerleştirildi. Merakla Prof. Dr. Kâmile Ş. Mutlu’ya sorduğumda Atatürk’ün bedeninde hiçbir bozulma olmadığı, tahnitin (ilâçlamanın) çok başarılı olduğu, ilâçların birer küçük şişe içinde iki koltuk altlarına konulup yanlarına bileşimlerini gösteren yazılı kâğıtlar konulduğu (ilaçlamayı yapan Gülhane Askerî Tıp Akademisi’nden Prof. Dr. Lütfi Aksu) yanıtını aldım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kıskaç 23 Mayıs 2019 | 21 Okunma Güneşimiz ve gölge 20 Mayıs 2019 | 78 Okunma Bayrağa saygı 16 Mayıs 2019 | 37 Okunma Gösterge 13 Mayıs 2019 | 142 Okunma Böyle gitmez 09 Mayıs 2019 | 380 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar