Duyarlık

Ulusal ve toplumsal alanlarla konularda açıklanan kimi görüşler, yapılan konuşmalar, yeğlenen tutum ve davranışlar yararlı ve sakıncalı yanlarıyla değerlendirilir, eleştirilir.

İrdelemekte, öneri ve dilekleri açıklamakta sorunların çözümü için büyük yarar vardır. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun yargı konusunda AKP Genel Başkanı Bay RTE’nin yaptığı açıklamalar karşısındaki tutumuyla ilgili Ankara Barosu, Türkiye Barolar Birliği önceki başkanlarından ve önceki Çalışma Bakanlarından Ö. Atilâ SAV’ın görüşlerini içeren yazısından kimi bölümleri hukuk devleti değerlendirmesi için okurlarımızla paylaşıyoruz:

★★★

“Anayasa, yasama, yürütme ve yargı erkleri ayrılığı ilkesini kesinlikle benimsemiştir. Bağımsız yargının güvencesi, yargı yetkisinin Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılmasıdır. Yargı erkinin temelinde hakların ve özgürlüklerin korunması yer alır. Bu anayasal yetki, yargıya örtülü ya da açık, eylemli olarak ya da yasalar yoluyla yapılacak her tür baskıyı reddetmelidir. Bu baskı manevî olsa bile.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Saygı 26 Ağustos 2019 | 34 Okunma Çarpıklık 22 Ağustos 2019 | 67 Okunma Yazık 19 Ağustos 2019 | 230 Okunma Duyarlık 15 Ağustos 2019 | 39 Okunma Zaman 12 Ağustos 2019 | 47 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar