Dilek

İnsanlığın, yurttaşlığın, kimi birlikteliklerin tadını çıkarmak, anlamlarına ve amaçlarına uygun yaşamak, kendini bilen herkesin başlıca dileğidir.

Ulusal ve dinsel bayramlarla özel günler, bu değerleri kutlamanın ortamlarıdır. Toplumsal barışın, ulusal dayanışmanın, hemşerilik, komşuluk, arkadaşlık ve meslektaşlığın insan yaşamında yadsınmaz yeri vardır. Birbirini anlamak, birbirine yardımcı ve destek olmak, acıları ve mutlulukları paylaşarak üzüntüleri azaltmak, sevinçleri çoğaltmak asla unutulmayacak ve savsaklanmayacak yaklaşım güzellikleridir. Bayramlar bu ilişkiler için değerlendirilen günlerdir. Ramazan Bayramı da bunlardan biridir. Birbirini aramak, buluşmak, görüşmek, konuşmak, zamanı paylaşıp değerlendirmek, inanç gereklerini yerine getirerek esenlik duymak, dargınlıkları giderip barışın ve dayanışmanın önemini vurgulamak her şeyden önce insanlık gereklerinin yaşanmasıdır. Üzüntüler, acılar, yoksunluklar, yokluklar, aykırılıklar, kötülükler yaşamın karabulutlarıdır. Kimimiz yüreğimiz burkularak, kimimiz anılarımızın ateşiyle kutlamalara katılıyoruz. Bizi insan ve yurttaş olarak biraraya getiren değerlerimiz içinde özgün yeri olan bayramların (ister ulusal, ister dinsen olsun) birleştirici ve kaynaştırıcı etkisi gözardı edilemez. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gidiş 22 Temmuz 2019 | 156 Okunma Anayasal konum 18 Temmuz 2019 | 73 Okunma Seçim 15 Temmuz 2019 | 44 Okunma Atatürk destanı 11 Temmuz 2019 | 80 Okunma Asla! 08 Temmuz 2019 | 276 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar