Anayasal konum

Anayasanın 2. maddesindeki tanımına göre Cumhuriyetimiz, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.

Yine anayasanın 8. maddesine göre yürütme yetkisi ve görevi anayasaya uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir. Günümüz tek adam iktidarının bu kurallara uygun olup olmadığı irdelendiğinde değişik biçimlerde aykırılığın saptanması olanaklıdır. Önce, 8. maddede geçen “kanunlara uygunluk”, yerini iktidarbaşının imzaladığı kanun hükmünde kararnamelere bırakmıştır. Aykırılıkların başında, Cumhurbaşkanı’nın Anayasa Mahkemesi’ne üye atamasının (Anayasa mad .146/3) özenli biçimde olması amaçlanan “…üzerime aldığım görevi TARAFSIZLIKLA yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda namusum ve şerefim üzerine and içerim.” (Anayasa mad. 103) özsözüyle bağdaşmaması gelmektedir. Cumhurbaşkanı tarafsız değildir, iktidarı oluşturan siyasal partinin genel başkanıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çarpıklık 22 Ağustos 2019 | 67 Okunma Yazık 19 Ağustos 2019 | 230 Okunma Duyarlık 15 Ağustos 2019 | 39 Okunma Zaman 12 Ağustos 2019 | 47 Okunma Zeynep Gürcanlı 12 Ağustos 2019 | 43 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar