Anayasal konum

Anayasanın 2. maddesindeki tanımına göre Cumhuriyetimiz, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.

Yine anayasanın 8. maddesine göre yürütme yetkisi ve görevi anayasaya uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir. Günümüz tek adam iktidarının bu kurallara uygun olup olmadığı irdelendiğinde değişik biçimlerde aykırılığın saptanması olanaklıdır. Önce, 8. maddede geçen “kanunlara uygunluk”, yerini iktidarbaşının imzaladığı kanun hükmünde kararnamelere bırakmıştır. Aykırılıkların başında, Cumhurbaşkanı’nın Anayasa Mahkemesi’ne üye atamasının (Anayasa mad .146/3) özenli biçimde olması amaçlanan “…üzerime aldığım görevi TARAFSIZLIKLA yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda namusum ve şerefim üzerine and içerim.” (Anayasa mad. 103) özsözüyle bağdaşmaması gelmektedir. Cumhurbaşkanı tarafsız değildir, iktidarı oluşturan siyasal partinin genel başkanıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargının özgür ve gür sesi avukatlık 02 Temmuz 2020 | 61 Okunma Yaşam değeri mutluluk 29 Haziran 2020 | 88 Okunma Bir yaşam gücü: Özveri 25 Haziran 2020 | 56 Okunma Çağdaş yaşam gerekleri 22 Haziran 2020 | 89 Okunma Sağlık koşullarının önceliği 18 Haziran 2020 | 40 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar