ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kim kimi kandırıyor?

Yekta Güngör Özden
Yekta Güngör Özden Sözcü Gazetesi
22 Ekim 2018 | 296

Ülkemiz önemli olayların alanı durumundadır. ABD’li rahip Brunson’un suçlarının azaltılarak salıverilmesinden sonra ABD Başkanı Trump’un ilginç açıklamaları yargımızın siyaset etkisinde ve dilinde ne durumda olduğunu ortaya koymuştur. Mahkemenin kararından sonra Bay RTE’ın “yargının bağımsız olduğuna”, adamlarının da bu doğrultudaki sözlerine inanmanın güç olduğunu gösteren dış kaynaklı açıklamalar “hukukun üstünlüğünü, yargının bağımsızlığını” savunanlar katında derin bir üzüntüye neden olmuştur. Yargısının bağımsızlığı tartışılan ve gölgelenen bir devlet, hukuk devleti olarak savunulamaz. Hukuk devleti olmayan bir yapı da demokratik nitelikle tanımlanamaz. RTE iktidarı almadan vermenin örneğiyle ABD karşısında bir kez daha eğildiğini göstermiştir.

Nedense Bay RTE, cumhuriyetimizin geçmişini karaladığının ayırdında olmadan ya da bilinçli biçimde olumsuz eleştirileriyle ATATÜRK’ün temelini ulusal bilinçle ulusal birlikten gördüğü ulusal varlığımızı etkileyip sarsacak konuşmalarını sürdürmektedir. ATATÜRK’ün vasiyetine bile siyasal ortağının desteğiyle elatan 1954 doğumlu Bay RTE’ın İNÖNÜ ve CHP için karalamaları, ulusal yapımıza yönelik sakıncalı çıkışlar olduğu gibi yabancı karşıtlara da katkı sayılacak gerçek dışı söylemlerdir. Nutuk atarak toplumu koşullandırma çabalarının uzun ömürlü olduğu söylenemez. İktidardan ayrıldıktan sonra kendisi ve şürekâsı için neler yazılıp söyleneceğini o zaman göreceğiz.

Toplumsal düzeyin, siyasal çalkantıların etkisiyle giderek bozulduğu bir ortamda “kriz” yadsımaları (dönüşleri ve inkârları), ultra lüks yaşam kolaylıkları yanında halkın, özellikle memur, işçi ve emeklilerin çektiklerini görmüyor, bilmiyorlar. Alkış, slogan, abartılı övgüler ve kimi doktora dağıtımıyla öne çıkan yaranma, yağcılık, yararlanma çabalı gösterili destekler gerçekleri örtemez, geçersiz kılamaz.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER