ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ne demeli?

Toplumsal dokuda çözülme mi, bozulma mı, olumsuz bir değişim var .

Yekta Güngör Özden
Yekta Güngör Özden Sözcü Gazetesi
11 Ekim 2018 | 2.6 K

Toplumsal dokuda çözülme mi, bozulma mı, olumsuz bir değişim var. Çıkar-yarar düşkünlüğü, gösteri açılım ve atılımları ağır basıyor. Oy için verilen sözler unutuluyor, yine oy için her şey göze alınıyor, insanlık, ahlâk ve hukuk çekinilmeden gözardı ediliyor. Para, mal, mevki-makam, ün-şan, edinim, gösteri düşkünlüğü yurt sevgisinin de önüne geçmiş düzeyde. Esenlik, güvenlik, sağlık, mutluluk ve başarı ölçüleri her gün azalıyor. İkiyüzlülük, döneklik, terbiyeye aykırı tutum ve davranışlar her alanda izleniyor. Özellikle siyasal kesimde iyi örnek olarak gösterilecek bir durumdan söz etmek giderek güçleşiyor.

Siyaset her şey değildir. En yalın tanımıyla “devleti yönetim sanatı-becerisi”dir. Ulusun örgütü olan devlet, yönetenlerin kendileri ve çevrelerine değil, tüm ulusa hizmetle yükümlüdür. Ancak, son yıllarda giderek artan, bir tür kemikleşen partizanlık, iktidar partisinin kazanına dönmüştür. Bir tür üstü örtülü diktatörlük durumu belirgindir. İktidar partisi genel başkanı her şeyin başıdır, her şey onun elindedir. Hukuk, ilgili düzenleme ve kural onun için önemli değildir. Kullandığı yetkilere, göreve getirdiklerine, ödenen aylıklara bakmak yeter. Yasama organının dışlanırcasına ötelendiği bir yapıda ülke yasalarla değil, kararnamelerle yönetilmekte, iktidardan olmayanlar neredeyse yurttaş sayılmamaktadır. İktidar partisi genel başkanına bağlı olmayan yer kalmadı sayılır. Bağımsız kuruluştan söz etmek neredeyse olanaksız. Merkez Bankası için söylediği ortada.

Siyasal palavralarla günü geçirmek beceri değil, bozgundur. Ülkemizin ekonomik, siyasal ve Suriye olayı gibi askerlik sorunlarıyla bir yere sürüklendiği endişesi hepimizi derinden üzmektedir. Özellikle Atatürk ve İnönü’ye saldıranların yalnız insanlığından değil, Türklüğünden de kuşku duyulacak tutumları üzüntü vericidir. Sonraki yazılarımda bu konuya değineceğim.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER