ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Böyle böyle...

Devlet temsilcilerinin, devleti yönetenlerin tutum ve davranışlarına, özellikle konuşmalarına çok özen göstermeleri, makam ve unvanlarıyla sıfatlarına yaraşırlıkları yönünden önemli bir göstergedir .

Yekta Güngör Özden
Yekta Güngör Özden Sözcü Gazetesi
16 Ağustos 2018 | 2.4 K

Devlet temsilcilerinin, devleti yönetenlerin tutum ve davranışlarına, özellikle konuşmalarına çok özen göstermeleri, makam ve unvanlarıyla sıfatlarına yaraşırlıkları yönünden önemli bir göstergedir. Bay RTE’ın zaman zaman argoya kaçan konuşmalarının son örneklerini dolardaki artış nedeniyle ABD Başkanına yönelik sözleri ile CHP liderine eleştirilerinde izledik. Eski alışkanlıklarının etkisi olduğunu sandığımız dil düzenindeki aykırılıklar sinirlendiği zaman daha da artmakta, sesine bile yansımaktadır. Nerede olduğuna her zaman dikkat etmesi gerekmektedir.

ATATÜRK ve İNÖNÜ’nün anlamlı, değerli, unutulmaz sözlerinin dil temizliği yönünden de birer örnek olduğu açıktır. Onlardan sonra Celâl BAYAR’ın Atatürk’ün Anıtkabir’de toprağa verilmesi töreninde yaptığı konuşmadaki “Seni sevmek millî ibadettir” tümcesi unutulmamıştır. Ama Adnan Menderes’le birlikte bozulmalar başlamış, siyaset dili, saldırıların aracı durumuna gelmiştir.

Menderes’in Demokrat Parti Grubu’nda “Siz isterseniz hilâfeti getirirsiniz”, Süleyman Demirel’in “Yollar yürümekle aşınmaz. -Bana ‘Sağcılar adam öldürdü’ dedirtemezsiniz”, Turgut Özal’ın “Anayasa bir kere delinmekle bir şey olmaz” sözlerinden sonra RTE’ın “Demokrasi amaç değil, araçtır. Bir tramvaydır. Gideceğin yere kadar gider, sonra inersin. -Camiler kışlamız, minareler süngümüz, kuleler miğferimiz. -Ayağa kalkacağız. Işıklar görüldü, Allah’ın izniyle kıyam başlayacak. -Egemenlik milletindir, sözü koskoca bir yalandır. Egemenlik kayıtsız şartsız Allah’ındır. -Hem lâik hem Müslüman olunmaz. Ya Müslüman olacaksın ya lâik. -Yahu millet istedikten sonra lâiklik tabiî elden gidecek. Sonra nedir bu lâiklik denen şey. -Biz hazmettire hazmettire geliyoruz” sözleri amacın, seçilen yol ve yöntemin belirtileridir. Görevine başlarken “…lâik cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma…” diye de ant içti. (Anayasa mad. 103). Bugünlere bu tür çelişkili konuşmalarla gelindi. 1954 doğumlu RTE’ın önceki yılları eleştirmesi de böyle.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER