ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Hayır! Hayır! Hayır!

Günümüz iktidarının bugüne değin yapmadığı, yapmaktan kaçındığı katkı ve destekleri seçim için yapmaya başlaması seçmene saygı ile bağdaşmayan, aldatıcı, siyasal rüşvet sayılacak bir tutumdur .

Yekta Güngör Özden
Yekta Güngör Özden Sözcü Gazetesi
21 Haziran 2018 | 94

Günümüz iktidarının bugüne değin yapmadığı, yapmaktan kaçındığı katkı ve destekleri seçim için yapmaya başlaması seçmene saygı ile bağdaşmayan, aldatıcı, siyasal rüşvet sayılacak bir tutumdur. Parasal yaklaşımlarla oy sağlamaya çalışmak, demokrasinin niteliğine gölge düşürmenin bir türüdür. Süslü sözlerin, gerçek gibi okşayışların, yardım ve bağış adı altında kimi aktarımların siyasal ahlâka uygunluğu savunulamaz. Seçim ödünleri birçok kavramı, değeri ve kuralı yerle bir etmektedir. Devlet olanaklarını alabildiğine kullanan, bir devlet yapısı olarak özenle kullanılması gereken Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yemek verip seçim için siyasal konuşmalar yapıp nutuk atan devlet temsilcileri kötü örnek oluşturmaktadır. Bir de ATATÜRK’le Erdoğan’ı karşılaştıran aymazlar var. ATATÜRK kim, Erdoğan kim, asla karşılaştırılamaz.

Kanımızca, bu iktidar döneminde bozulmamış bir şey kalmamış gibidir. Öncelikle yurttaşlar iktidar yanlısı, iktidar karşıtı olarak ayrılmış, toplumsal barış ve ulusal dayanışma onarılması güç, ağır yaralar almıştır. Devletin değiştirilmesi önerilmez niteliklerinden lâiklik ilkesi gözardı edilmiş, inanç sömürüsü her alana yayılmıştır. Anayasa gereği içtiği tarafsızlık andını gözardı eden Bay RTE, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk Milleti’nin birliğini temsil yükümlülüğüne aykırı tutum ve davranışlarında ölçüyü de kaçırmıştır. Anayasayı iyileştirip daha demokratik ve daha düzeyli bir içeriğe kavuşturacak yerde daha geri ve karışık duruma getirdiler. Eğitimden ekonomiye, kültürden sanata, hukuktan güvenliğe, sağlıktan tarıma bozulmalar birbirine eklendi. Bağımsızlığını bitiren yargının yanında amaçlı rektör atamalarıyla üniversite özerkliği de geçersiz kılındı. Anıtsal binalar yıkıldı, gereğinden fazla cami yapılarak din duyguları siyasete araç kılındı. Tüm değerlerle oynandı.

Bu durumda iktidarın değişmesi en uygun çözüm olduğundan lâik cumhuriyetçi yurtseverlere düşen sorumluluk büyüktür. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı “Bize talimat verilemez” demiyor, “Bize talimat verilmedi” diyor. Muhalefete uygulanan seçim engellemeleri önlenemiyor.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER