ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bir dokun, bin ah işit!

Gerekli ve olağan seçim çalışmalarının doğal gürültüsü dışında rahatsızlık veren taşkınlıklar üzücü durumlara neden oluyor .

Yekta Güngör Özden
Yekta Güngör Özden Sözcü Gazetesi
18 Haziran 2018 | 220

Gerekli ve olağan seçim çalışmalarının doğal gürültüsü dışında rahatsızlık veren taşkınlıklar üzücü durumlara neden oluyor. Demokratik olgunluk, kendine güvenin verdiği soğukkanlılık, topluma ve çevreye saygının özeni çoğunlukla gözardı ediliyor. Bağırıp çağırmak, yüksek sesli yayınlarla taşıtları dolaştırmak, anlamsız ya da yararsız afişlerle, resimlerle oy isteminde bulunmak demokrasinin güzelliğini gölgeliyor. Medyanın büyük kesiminin iktidar buyruğunda ya da kuyruğunda tutumu utandırıcı yayınlarla sürüyor. Demokrasinin aydınlık, düzenli, eşit, adaletli ve dengeli olması gereken açılımının iktidara göre anlayış ve uygulanışındaki çarpıklıklar toplumsal yaşamı karartıyor.

OLAYLAR

Toplum yaşamının olumlu ve olumsuz görüntüleri basının ağırlık verdiği konular içinde. Baro başkanına saldıran yargıç adliyenin sorunlarından birini açığa vurdu. Önemli dâvalara çok genç yargıçlar bakıyor. Ya bağımsız olarak ya da kurul üyesi olarak. Yargıdaki FETÖ’cülük en kötü militanlıklardan biri olmuş. Bir yargıç nasıl bu duruma düşer şaşılır. Duruşmalara ilişkin haberlerde nice örnekler sıralanıyor. Yurtdışına kaçarak kurtulacağını sanan, itirafçılığa soyunarak az ceza alacağını uman eski yargıçlar var. Devlet Bahçeli’nin “…FETÖ üyesi 5 bin hâkim ve savcının geçmişte baktığı dâvaların incelenmesi” çağrısı AKP-FETÖ birlikteliğini anımsatmalıdır. O hukukçular kimlere güveniyordu ve zamanın iktidarı ne yapıyordu, neredeydi? Ama Bahçeli’nin bu çağrısı mahkûm Alâattin Çakıcı sıcaklığını unutturamaz.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER