ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Yapaylıklar

Ülkenin gerçek ve önemli sorunlarına çözüm aranacak yerde kişisel çatışmalar, söz kalabalıkları kaba ve ilkel biçimde sürüyor .

Yekta Güngör Özden
Yekta Güngör Özden Sözcü Gazetesi
16 Nisan 2018 | 88

Ülkenin gerçek ve önemli sorunlarına çözüm aranacak yerde kişisel çatışmalar, söz kalabalıkları kaba ve ilkel biçimde sürüyor. Sözde demokrasi göstericileri, birbirleriyle yarışırcasına, ciddiyetten ve içtenlikten uzak konuşmalarla kendi amaçları doğrultusunda gel-gitleriyle didişiyorlar. Halkımız, kendilerine sırt çevirmişçesine, kendilerine olanak saklamak için bir araya gelen siyasetçileri ibretle izliyor. Memurun, işçinin, emeklinin giderek ağırlaşan ve güçleşen geçim ve yaşam koşullarıyla kimsenin ilgilendiği yok. Aldırışsızlık siyasete olan güveni de etkiliyor. Halkı-ulusu için değil, kendileri için çalışan yetkililer güven yitimine uğruyor. Rakamlarla savunulan sözde kalkınma düzeyimiz, gerçekte olumlu gelişmeler göstermiyor. Ekonomik çöküşün halka çektirdiklerinin ayırdında ve bilincinde olmayan yetkililer lâf kalabalığı ve bağırıp çağırmalarla kendilerini başarılı göstermeye çalışıyor. Gerçekleri halktan saklayan, halkın sıkıntılarını görmeyen, bunlarla ilgilenmeyen, çözüm arayıp bulamayan siyasetçi beklediğini hiç bulamaz.
AKP genel başkanının saray giderleri muhalefet partilerinin liderlerince eleştiriliyor. Kabarık harcamalarla toplum sorunları karşılaştırılınca aradaki uçurum iyice ortaya çıkıyor. Dış borç kabarık. Güney sınırlarımızla ilgili giderler büyük. Çalışanların yakınmaları her gün birbirine ekleniyor. İktidar, kendileri başta milletvekilleri ve danışmanları için duyarlı, başkaları için değil. 2019’A DOĞRU Seçimlerde istediğini bulamayacağı korkusuna kapılan iktidar ve yamağı durumuna düşen MHP’nin Meclis’e girme olanağı için değiştirdikleri Seçim Yasası demokrasinin oyunlara açılımına ilişkin yeni bir ibret belgesi durumunda. Birbirlerini kurtarmak için ortaklık yapısıyla gerçekleştirdikleri işbirliği, yasama organının yapısını ve işlevini de değiştirecektir. Başkanlık sistemi 2019 seçimleriyle perçinlenirse karanlıktan kurtulmak bir düş olabilecektir.
Anayasal andındaki tarafsızlık ilkesine tümüyle aykırı tutum ve...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER