100. Yıldönümünde zaferler ayı ağustos

Değerli bilim adamlarımızdan Prof. Dr. Özer OZANKAYA’nın güzel yazılarından birine bugün köşemi bırakmamdan okurlarımız mutlu olacaklardır. Onun koyduğu başlıkla sunuyorum.SAKARYA SAVUNMASI DA...

Değerli bilim adamlarımızdan Prof. Dr. Özer OZANKAYA’nın güzel yazılarından birine bugün köşemi bırakmamdan okurlarımız mutlu olacaklardır. Onun koyduğu başlıkla sunuyorum.

SAKARYA SAVUNMASI DA, BÜYÜK SALDIRI DA “ULUSAL EGEMENLİK” İLKESİNİN DOĞRU ANLAMI VE DÜRÜST UYGULAMASIYLA, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’ NİN ÜSTÜN KONUMU DÜZENİNDE KAZANILMIŞTIR!

100 yıl önce bugünlerde, sömürgeci İngiltere, Fransa ve İtalya’nın güdümündeki Yunan işgal orduları, 1000 yıllık Türk yurdu Anadolu’yu Türk olmaktan çıkarmak üzere en büyük ve son saldırılarına girişmişlerdi.

Ulusal direnişin önderi Mustafa Kemal, ulusal bağımsızlığın da, yurt bütünlüğünün de her yurttaşın insanlık onurunun da ancak ULUSAL EGEMENLİK DÜZENİNDE KORUNUP YAŞATILABİLECEĞİ BİLİNCİNİ Kurtuluş Savaşı’na da temel yapmıştı.

5 Ağustos 1921 günü Başkomutanlık görevini, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin isteği üzerine kabul ederken, ‘Yaşamım boyunca ulusal egemenliğin en sâdık hizmetkârı olduğumu ulusa bir kez daha göstermek için bu yetkinin üç ay gibi kısa bir süreyle sınırlandırılmasını ayrıca isterim’ diyordu!

“Bütün maddî ve manevî varlığını yurt...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
100. Yıldönümünde zaferler ayı ağustos 09 Eylül 2021 | 23 Okunma Adalet yaşam güneşidir 06 Eylül 2021 | 101 Okunma Güneşli sayfalar 02 Eylül 2021 | 48 Okunma Güneş Atatürk 30 Ağustos 2021 | 47 Okunma Hukuksuz en yoğun karanlık 26 Ağustos 2021 | 58 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar