Sevinmek, gülmek haram bize!

Dolar niye çıkıyor söyleyeyim mi? Ülkemde hukuk kalmadı da ondan! Ekonomik krizin asıl gerekçesi ne, onu da söyleyeyim mi? Tek adam ve damat rejiminin sadece yürütmeye değil; yargı, yasama ve medyaya hâkim...

Dolar niye çıkıyor söyleyeyim mi? Ülkemde hukuk kalmadı da ondan! Ekonomik krizin asıl gerekçesi ne, onu da söyleyeyim mi? Tek adam ve damat rejiminin sadece yürütmeye değil; yargı, yasama ve medyaya hâkim olmasının getirdiği hukuksuzluk, güvensizlik, korku ve kaostan! Ama en önemlisi yargının teslim alınmış olması. Vicdanlı bir hâkim hukuki bir karar verip Saray’ın kızdığı birilerini serbest bırakırsa anında tenzili rütbeyle sürülüyor, son örnek serbest kalan avukatların birkaç saat sonra tekrar tutuklanması!

***

Aynı şey Enis Berberoğlu’nun da başına gelebilir! Casusluk iddiasıyla bir yılı aşkın süredir cezaevinde tecritte tutulan CHP milletvekili, gazeteci Enis Berberoğlu’nun perşembe gecesi Yargıtay’dan gelen tahliye kararı ilk başta hepimizi sevince boğduysa da hukukçular kararın bir hukuk skandalı olduğunu görmekte gecikmedi. Avukat Hareketi’nin İstanbul Barosu Başkan adayı Başar Yaltı, mütalaasında bu tehlikeye dikkat çekti: Yargıtay’ın Berberoğlu’na verilen cezayı onadığına, ancak onun milletvekili olduğunu hatırlayıp salıverilme kararı verdiğine işaret eden avukat Yaltı, “Genel Kurul’da milletvekilliği düşürülürse tekrar hapse girer” derken, “Milletvekili olduğunu niye şimdi hatırlıyor, 14 ay 6 gün boşu boşuna, üstelik suçlu bile olsa açık cezaevinde yatması gereken süreyi tecritte yatırarak ikinci bir ceza veriyor” diye sordu.

***

Şimdi ne olacak? Mahkeme kararı Meclis’te okunduğu an Berberoğlu’nun milletvekilliği düşecek! Berberoğlu daha yemin etmedi, salı günü Meclis’e gidip yemin edebilir, ya ardından karar okunursa? Meclis Başkanı Yıldırım’ın Berberoğlu’nu arayıp geçmiş olsun demesine en güzel yorum Av. Aslı Kazan’dan geldi: “Kurtla beraber parçalayıp kuzuyla beraber ağlamak!”
Mahkeme kararı Meclis’e daha geç gelirmiş, hatta okunmayabilirmiş? O arada Berberoğlu bir iki ay milletvekilliği yapabilirmiş; ya da.. Ya da Meclis Başkanlığı kararı okutmayabilir, Demokles’in kılıcı gibi, tepesinde sallandırabilirmiş! Uslu dur yoksa karar okunur! Bu koşullarda ne dolar düşer, ne ekonomi düzelir, çünkü demokrasi ve hukuk her şeydir!

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bereket kuyruğu, İstiklal Marşı ve AKP sakalı 23 Şubat 2019 | 7.498 Okunma Yerel seçim kâbusa dönüştü 21 Şubat 2019 | 3.288 Okunma Geçici iş dediğin nedir ki? 16 Şubat 2019 | 4.834 Okunma Soğan yakında karneyle 14 Şubat 2019 | 4.427 Okunma Hizmet ve başarı varsa alkışlarım 09 Şubat 2019 | 5.742 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar