TSK'da terfiler belli oluyor

2300 yıllık Türk ordusunun gelenekleri yeni rejim ile beraber yer ile yeksan oldu. Rütbelerdeki bekleme süreleri, kıta ve karargah hizmetleri, kıdem, tecrübe, liyakat gibi unsurlar artık tek adamın iki dudağı arasında...

2300 yıllık Türk ordusunun gelenekleri yeni rejim ile beraber yer ile yeksan oldu. Rütbelerdeki bekleme süreleri, kıta ve karargah hizmetleri, kıdem, tecrübe, liyakat gibi unsurlar artık tek adamın iki dudağı arasında şekillenecek. Tek adam isterse teğmeni bir gecede albaylığa terfi ettirebilir. Ömründe postal giymemiş birini general yapabilir. Kulağının kenarından mermi geçmeyen, araziyi bilmeyenleri akademiye sokup veterinerden ordu komutanı da yapabilir. Hal böyle iken 30 Ağustos'ta TSK'nın komuta kademesi ile ilgili beklentilere göz atalım.

Orgeneral Hulusi Akar'ın kabinede Millî Savunma Bakanlığı görevine getirilmesiyle birlikte TSK'da 1 ve 2 numara isimlere atamalar erken yapıldı. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanlığı'na atandı. Güler'in yaş haddinin dolacağı 2021 yılına kadar 3 yıl süresince Genelkurmay Başkanlığı görevini yürütmesi bekleniyor. Geçen yıl rütbesinde bir yıl uzatma alan ve bu yıl emeklilik bekleyen Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar ise Güler'den boşalan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. 63 yaşındaki Dündar'ın 2 yıl daha görev yaparak buradan emekli olması bekleniyor. Rütbesinde 4 yıl görev süresini doldurarak bu yıl değerlendirmeye giren Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ise görev süresi uzatılmadığı takdirde emekliye sevk edilecek.

***

Kara Kuvvetleri'nde 5 korgeneral, orgeneralliğe terfi bekliyor. Ümit Dündar'dan boşalan Genelkurmay İkinci Başkanlığı'na korgeneral rütbesiyle atanan Metin Gürak'ın bu yıl orgeneralliğe terfisine kesin gözüyle bakılıyor. Terfi bekleyen bir diğer isim ise 2. Ordu Komutanlığı görevini 2 yıldır 'korgeneral' rütbesiyle yerine getiren İsmail Metin Temel. Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Harekâtlarına komuta eden ve sınır ötesi operasyonlardaki başarısıyla ABD'nin Orta Doğu planlarına büyük darbe vuran Temel, orgenerallik için en güçlü adaylardan biri. Kandil'e uzanması beklenen Irak kuzeyindeki harekâtı da yöneten Temel'in orgeneralliğe terfisi sonrasında da 2. Ordu'daki görevine devam ettirileceği konuşuluyor.

Kara'da orgeneralliğe terfi bekleyenler arasında öne çıkan bir diğer isim de NATO'ya bağlı Yüksek Hazırlık Kolordusu olarak görev yapan 3. Kolordu'nun Komutanı Korgeneral Mehmet Daysal. Korgeneral Daysal, Kıbrıs ve Afganistan'da, NATO komutanlıkları ve istihbarat başkanlıklarında uzun yıllar tecrübesi olan bir isim. 5 yıldır korgeneral rütbesinde bulunan Daysal'ın orgeneralliğe terfi ettirilerek ordu komutanı olması bekleniyor. Kara Kuvvetleri'nde terfi veya emeklilik bekleyen diğer korgeneraller ise Şeref Öngay ve Uğur Tarçın.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda 8 tümgeneral korgenerallik, 12 tuğgeneral ise tümgenerallik için terfi sırasında. Tümgeneraller Mehmet Özoğlu, Veli Tarakcı, Sinan Yayla, Erhan Uzun, Mehmet Göktan, Kemal Yeni, Hakan Arınç ve Asım Kocaoğlu kor'a terfi etmedikleri veya rütbelerinde uzatma almadıkları takdirde emekli edilecek. Yine tüm'e terfi bekleyen tuğ'lar; Celalettin Bacanlı, Necdet Tuna, Sıtkı Varlı, Tevfik Algan, Halil Soysal, Mustafa Gönel, Mustafa Oğuz, Ahmet Ercan Çorbacı, Levent Ergün, Kazım Dalkıran, Engin Durak, Göksel Sevindik. Bu isimler arasında, rütbelerinde 7 yılı geride bırakan Bacanlı ve Tuna'nın emekli edilmeleri bekleniyor. Deniz ve Hava'daki atamaların ise bu yıl ilklere sahne olması bekleniyor. Her iki kuvvette de FETÖ temizliği nedeniyle terfi listeleri hayli güdük kaldı. Deniz'de 3 yılını doldurarak terfi listesine giren amiral sayısı sadece 9, Hava'da ise 8. Dolayısıyla bu yıl rütbesinde 2 ve 1 yıl görev yapan komutanların da bir üst rütbeye terfisi gündemde.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ahiret ve siyaset 24 Mart 2019 | 166 Okunma "Koskocamanlar" 23 Mart 2019 | 199 Okunma O Madalya... 21 Mart 2019 | 247 Okunma Yürek mi yediniz be biraderler... 17 Mart 2019 | 2.829 Okunma İzmir-Çakabey Kitap Günleri... 16 Mart 2019 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar