Kolonizatör Türk Dervişi...

Merhum Prof. Dr. Ömer Lütfü Balkan'ın "Kolonizatör Türk Dervişleri" adlı muhteşem makalesi çeşitli vesilelerle farklı yayınevlerinin basımı ile münevverlerimiz, Azerbaycan lehçesi ile "ziyalı"larımıza sunulmuştu.

Selçuklu ve Osmanlı döneminde sınır ötelerine çeşitli vesileler ile gönderilen ve koloni kurmakla görevli 'derviş'leri anlatan bu makale bizim gençlik yılarımızda ufkumuzu açmıştı. Yine "bizim yitik kuşak"ın fikir erbabları Balkan Hoca'nın bu ilmi çalışmasının çağımızdaki takipçileri olarak ne yazık ki Amerikan ajanı sümüklü vaizin cemaatini örnek gösterdiler. Dahası aralarında ebediyete intikal edenlerin olduğu bazı kişiler milliyetçilik ile asabiye kültürünün arasındaki farkı fark edemeyerek hemşehirlilik adına, vazgeçilmezlerimizin arasında bulunan vakıf ve dernekler adına "ödül" bile verdiler... 15 Temmuz hain kalkışmasının ardından ödülün geri alındığına dair kararlar doğrusu beni bağlamıyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Doğu Akdeniz ve Kıbrıs Seçimleri... 18 Eylül 2020 | 200 Okunma Darısı Müyesser'e... 13 Eylül 2020 | 119 Okunma Yargılanan gazetecilik 10 Eylül 2020 | 134 Okunma Murat Ağırel'in mektubu… 09 Eylül 2020 | 2.718 Okunma Yargıtay ve Anayasa Mahkemeleri'ne... 04 Eylül 2020 | 2.251 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar