Osmanlı’da sanat, sanatkâr ve Ehl-i Hiref

Kültürümüzün belki de en önemli kurumlarından biri de “Ehl-i Hiref Teşkilâtı” denen “Sanatkârlar Derneği”dir.  Sarayın himayesine girdikten sonra “Ehl-i Hiref-i Hassa” olarak...

Kültürümüzün belki de en önemli kurumlarından biri de “Ehl-i Hiref Teşkilâtı” denen “Sanatkârlar Derneği”dir.  

Sarayın himayesine girdikten sonra “Ehl-i Hiref-i Hassa” olarak anılmaya başlanan bu teşkilât pek çok sanat grubunu içinde barındırmış, Osmanlı asırlarının en nadide süslemeleri ve sanat eserleri bunların hayalinden ve elinden çıkmıştır.

Sanatkârların bu şekilde teşkilâtlanması Sultan II. Bayezid döneminde başlamış, gelişerek devam etmiştir. 

Ehl-i Hiref Teşkilâtı, usta ve çıraklardan oluşan bir cemaattir. Her sanat grubunun ser bölüğü (bölükbaşı), ser odası (odabaşı), kethüdâsı ve çırak grubu mevcuttur. 

Ehl-i Hiref Teşkilâtı’ndan sarayın Hazinedârbaşısı ve Hazine Kethüdâsı sorumluydu. Hazinedârbaşı, sanatkârların maaşlarını verir, padişahın özel isteklerini ustalara iletir ve sanatkârların talep ettiği malzemeleri (kıymetli taşlar, v.s), başında bulunduğu Enderun Hazinesi’nden karşılardı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Padişah aşkı 01 Eylül 2020 | 277 Okunma Allah’a aşk yolundan gidilir 31 Ağustos 2020 | 163 Okunma Harfler, kelimeler ve musıki 29 Ağustos 2020 | 68 Okunma Hüzünlü şarkılarımız/türkülerimiz var 28 Ağustos 2020 | 147 Okunma Gelecek endişesinin ilâcı “Tevekkül”dür… 26 Ağustos 2020 | 168 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar