İstanbul semt isimleri ve Selamsız Ali Efendi

İstanbul’daki eski semt isimlerinin birer hikâyesi var…“Akaretler” olarak tanıdığımız semt, adını, Sultan Abdulaziz’in Taşlık’ta yaptırdığı Aziziye Camii’nin giderlerini...

İstanbul’daki eski semt isimlerinin birer hikâyesi var…

“Akaretler” olarak tanıdığımız semt, adını, Sultan Abdulaziz’in Taşlık’ta yaptırdığı Aziziye Camii’nin giderlerini karşılamak üzere kurduğu vakıftan alır. Biliyorsunuz kira gelirinin bir adı da “akar”dır. Bu yüzden semt, “Akaretler” olarak anılmıştır.

Altunizade: Altunizade İsmail Zühtü Paşa’nın yaptırdığı cami, bu semte isim olmuştur. Zira İsmail Zühtü Paşa’nın babası altın alım satımı ile meşgul bir esnaftı. Bu yüzden kendisi “Altıncının oğlu” anlamında “Altunizade” olarak anılırdı.

Cihangir: İsmini, Hürrem Sultan’la Kanuni Sultan Süleyman’ın yirmili yaşlarda salgın hastalıktan vefat eden en küçük oğulları Şehzade Cihangir adına o semtte yaptırdıkları camiden almıştır.

Beylerbeyi: Sultan III. Murad devri beylerbeylerinden Mehmed Paşa’nın yalısı bulunduğu için, bölge “Beylerbeyi” olarak ün yapmıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nezaketsizlik bize Batı’dan bulaştı 15 Ağustos 2020 | 13 Okunma Ninelerimiz, dedelerimiz nasıl insanlardı? 14 Ağustos 2020 | 149 Okunma “El kesenin eli kesile!” 12 Ağustos 2020 | 209 Okunma Adâlet yoksa zulüm vardır! 11 Ağustos 2020 | 221 Okunma Padişahlar “dediği dedik” miydi? 10 Ağustos 2020 | 216 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar