Hedef başarmak mı, “adam gibi” yaşamak mı?

Başarıya çok fazla yönlendirilmiş olarak yetişiyoruz...Başarıp güç elimize geçince mutlu olacağımız şeklinde çok yanlış bir inanç telkin edilerek yetiştiriliyoruz…Halbuki her...

Başarıya çok fazla yönlendirilmiş olarak yetişiyoruz...

Başarıp güç elimize geçince mutlu olacağımız şeklinde çok yanlış bir inanç telkin edilerek yetiştiriliyoruz…

Halbuki her başarı insanı mutlu etmez! Aslında mutluluk da bir amaç değil; yani insan başarılı ve mutlu olmak için gönderilmedi dünyaya; Bediüzzaman’ın deyişiyle “Dua ve ubudiyet için” gönderildi. 

Çalışıp çabalamak da bir nevi duadır. Başarı ise bir “ikram-ı İlâhî”dir. Başarının karşılığı olarak mutluluk beklemek bir bakıma bencilliktir! 

Öyleyse hayat nedir? Girift ve komplike bir soru bu: Herkesin kendince birkaç tarifi olabilir. Bana göre hayat, insanın Yaratıcısına yakarışı, (dua ve ubudiyet) şartlarla yarışı ve belirlediği hedefe tırmanışıdır: Özetle, hayat yarış, yakarış ve tırmanıştır! Tırmanışın meşruiyet şartı, hedefin ve vasıtanın meşru olmasıdır!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Osmanlı’da ev hayatı 03 Kasım 2020 | 382 Okunma Osmanlı evleri ve modern evlerimiz 02 Kasım 2020 | 293 Okunma Toplum yeniden inşa edilmeli 31 Ekim 2020 | 324 Okunma Osmanlı’da çocuk olmanın anlamı 30 Ekim 2020 | 201 Okunma Türkiye’de çocuk olmak… 28 Ekim 2020 | 133 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar