Fatih’i şiirlerinden tanımak

“Aşk nakdi bir hazînedir ona yoktur zevâl,Mâlik olan Avniyâ, bir gence gencûr istemez.” (Avnî-Fâtih)Şiirlerinde “Avnî” mahlasını kullanan İstanbul fatihi diyor ki: “Ey Avnî! Aşk, yok...

“Aşk nakdi bir hazînedir ona yoktur zevâl,

Mâlik olan Avniyâ, bir gence gencûr istemez.” (Avnî-Fâtih)

Şiirlerinde “Avnî” mahlasını kullanan İstanbul fatihi diyor ki: “Ey Avnî! Aşk, yok olmayan ve tükenmeyen bir hazinedir/ Ona sahip olan başka hiç bir hâzinenin; sahibi olmak istemez!”.

Anlaşılıyor ki, Allah aşkı, Fâtih’in dünyasında bitmez tükenmez tek hazinedir. O aşka “giriftar” olan, padişahlığa onu tercih eder.

Nitekim kendini padişahlıkta değil, Ak Hoca’nın dergâhında arıyor. Lisan-ı münasiple kovuluyor, fakat yine gidiyor. Bir defasında, şeyhinin huzuruna çıkıp, “Padişahluk ayruk bana bârdır (yüktür), beni halvete koyup (dersine alıp) irşad eyle” demek suretiyle dervişliği padişahlığa tercih ettiğini belirtiyor; Allah’a “kul” olmayı her türlü dünya nimetine, sefaya tercih edebiliyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP Genel Başkan Yardımcısına zaruri bir cevap 25 Mayıs 2019 | 669 Okunma Batılılaşma sürecinde neler kaybettik?(4) 24 Mayıs 2019 | 341 Okunma Batılılaşma sürecinde neler kaybettik?(3) 22 Mayıs 2019 | 452 Okunma Eleştiri zamanı değil, destek zamanı! 21 Mayıs 2019 | 884 Okunma Batılılaşma sürecinde neler kaybettik? (2) 20 Mayıs 2019 | 530 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar