Fatih Sultan Mehmed’i yargılamak...

Fenerli Rumlardan İpsilanti Ailesi’nin, Bizans imparatorluk hanedanı Komnenos’lara akraba olduğu iddia edilir. Fatih Sultan Mehmed, tarihlerimizde İpsilanti Efendi olarak anılan,bu aileye mensup bir mimari, Fatih Camii’ni inşa etmekle...

Fenerli Rumlardan İpsilanti Ailesi’nin, Bizans imparatorluk hanedanı Komnenos’lara akraba olduğu iddia edilir. Fatih Sultan Mehmed, tarihlerimizde İpsilanti Efendi olarak anılan,bu aileye mensup bir mimari, Fatih Camii’ni inşa etmekle görevlendirmiş, ne var ki Rum mimar İpsilanti Efendi, camiin inşaatında kullanılacak mermer sütunlarıbir miktar kestirmiştir.

Durum Fatih’e yanlış aksettirilince, genç Padişah çok öfkeleniyor ve mimarın sağ elini kestiriyor. Bunun üzerine İpsilanti Efendi, ilk İstanbul Kadısı Sarı Hızır Çelebi’ye başvuruyor, mağdur edildiğini öne sürerek Padişah’ın cezalandırılmasını istiyor. 

Kadı, Padişah’ı mahkemeye çağırıyor. Padişah girdiğinde İpsilanti Efendi dâvâcı makamında ayakta durmaktadır. Padişah “maznun” minderine bağdaş kurmak üzereyken, Kadı Efendi’nin kükremesine irkiliyor:

“Begüm, hasmınla mürafaai şer’ olunacaksın (beyim, davacı ile hukuk önünde yüzleşeceksin), ayağa kalkasuz!”  

Padişah ayağa kalkıyor. Kendisini savunması istenince, öfkesine mağlüp olduğunu ve bu yüzden hata ettiğini belirtiyor. Kadı Efendi “Kısasa kısas” hükmü veriyor: Hüküm gereğince Padişahın da eli kesilecektir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ceren’i kim öldürdü? 11 Aralık 2019 | 358 Okunma “Kadına şiddet”in tarihsel kökleri (2) 10 Aralık 2019 | 170 Okunma “Kadına şiddet”in tarihsel kökleri 09 Aralık 2019 | 269 Okunma Yaşanmamış yıllarım! 07 Aralık 2019 | 212 Okunma Delirene kadar hırpalanan kadın: Nezihe Muhiddin 06 Aralık 2019 | 386 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar