Evlerimizi, yemeklerimizi, şerbetlerimizi geri istiyoruz!

Eski Türk yemekleri üzerine çalışmalar yapan dostum, altı bin civarında yemeğimizle yüz çeşide yakın şerbetimizin formüllerinin kaybolduğunu söyledi...

Beş bin senelik Türk tarihi içinde “daha dün” denebilecek kadar yakın bir zamana kadar yaşayan Osmanlı ceddimizin bile dillere destan mutfağından geriye birkaç çeşit kaldı. Hangi balığı nasıl yaptıklarını dahi bilmiyoruz (şükür ki Fatih Sultan Mehmed’in balık ve yumurta sevdiğini biliyoruz).

Tadı güzel, içimi keyifli, hararet alan ve sağlığa faydalı olan envaiçeşit şerbetimizi unutup kendimizi Amerika’nın içimi zor, son derece sert ve zararlı “cola”sına mahkûm ettik.

Lâhmacunumuzun, envaiçeşit etli ekmeklerimizin yerine “pizza”yı, “Hamburger”i ikame ettik. 

Hiçbir millet kendi kendisine bu kadar derin bir ihanetin içinde olmaz. Biz bunu yaptık: Kendi kendimizi şaşırttık! Şimdi şaşkınları oynuyoruz!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kaç kitap ziyaret ettiniz? 15 Ekim 2019 | 246 Okunma “Eskiyi unut, yeni yolu tut” -5- 14 Ekim 2019 | 196 Okunma Sıkıldım artık!.. 12 Ekim 2019 | 150 Okunma “Zeytindalı”ndan “Barış Pınarı”na… 11 Ekim 2019 | 215 Okunma “Eskiyi unut, yeni yolu tut” (4) 09 Ekim 2019 | 88 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar