Evlerimizi, yemeklerimizi, şerbetlerimizi geri istiyoruz!

Eski Türk yemekleri üzerine çalışmalar yapan dostum, altı bin civarında yemeğimizle yüz çeşide yakın şerbetimizin formüllerinin kaybolduğunu söyledi...

Beş bin senelik Türk tarihi içinde “daha dün” denebilecek kadar yakın bir zamana kadar yaşayan Osmanlı ceddimizin bile dillere destan mutfağından geriye birkaç çeşit kaldı. Hangi balığı nasıl yaptıklarını dahi bilmiyoruz (şükür ki Fatih Sultan Mehmed’in balık ve yumurta sevdiğini biliyoruz).

Tadı güzel, içimi keyifli, hararet alan ve sağlığa faydalı olan envaiçeşit şerbetimizi unutup kendimizi Amerika’nın içimi zor, son derece sert ve zararlı “cola”sına mahkûm ettik.

Lâhmacunumuzun, envaiçeşit etli ekmeklerimizin yerine “pizza”yı, “Hamburger”i ikame ettik. 

Hiçbir millet kendi kendisine bu kadar derin bir ihanetin içinde olmaz. Biz bunu yaptık: Kendi kendimizi şaşırttık! Şimdi şaşkınları oynuyoruz!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Batılılaşma sürecinde neler kaybettik? (2) 20 Mayıs 2019 | 378 Okunma Batılılaşma sürecinde neler kaybettik? -1- 18 Mayıs 2019 | 166 Okunma Evlerimizi, yemeklerimizi, şerbetlerimizi geri istiyoruz! 17 Mayıs 2019 | 206 Okunma “Sosyal medya” denen âfet-i devran! 15 Mayıs 2019 | 195 Okunma Hem dindarız, hem de laik maşallah! 14 Mayıs 2019 | 597 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar