Zayıf halka

Seksen iki yıllık İller Bankası binasının enkazını ayaklar altına almış muzaffer bir tebessümle poz veriyor. Hemen arkasında hayalet gibi bir cami yükseliyor. Ankara Belediye Başkanı’nın tarihe bir ibret...

Seksen iki yıllık İller Bankası binasının enkazını ayaklar altına almış muzaffer bir tebessümle poz veriyor. Hemen arkasında hayalet gibi bir cami yükseliyor. Ankara Belediye Başkanı’nın tarihe bir ibret belgesi olarak geçen fotoğrafını görünce Sayın Cumhurbaşkanı’nın aylar önce yaptığı özeleştiriyi hatırladım.

Şöyle demişti: “Ülkemizin geçtiğimiz on dört yılda yaşadığı dönüşümün en zayıf halkalarını eğitim ve kültür oluşturuyor. Bu konuda fevkalade müteessirim... Bu bir özeleştiridir.” (Milliyet, 09. 02. 17)

Sayın Erdoğan’da “teessür” uyandıran bu duruma aslında ne kadar sevinsek azdır. Demek ki on dört yıl boyunca devletin bütün imkânlarını kullanarak ellerinden geleni yaptılar fakat insanlık kültürünü kendi beğenilerinin sınırlarına kadar daraltmayı başaramadılar. Yaptıkları kültür devrimi Cumhuriyet döneminin anıtsal yapılarını yıkmakla ya da yıkmayı tasarlamakla, yerlerine cami dikmekle sınırlı kaldı. Fakat kendileri kültürümüzün gelişmesine önem verdiklerini söylüyorlar, “Geleneksel sanatlarımızı ihya etme, bunları daha ileriye taşıma konusunda çalışmalıyız,” diyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HDP sorunu 24 Ağustos 2019 | 1.544 Okunma Müşterek harekât 17 Ağustos 2019 | 248 Okunma Diyanet’in tarikat cemaat raporu 10 Ağustos 2019 | 706 Okunma Yeni bir dünya 06 Ağustos 2019 | 211 Okunma Üretim devrimi 03 Ağustos 2019 | 181 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar