Ergenekon ve Balyoz

Olaylar ve süreçler sonuçlarına göre değerlendirilir. Yöntem basittir: olaydan öncesini, sonrasıyla kıyaslarız.Ailelerden oluşan geniş bir kesimi de etkileyen insani acıları, ölümleri, sıkıntıları elbette bir yana bırakamayız.

Hiçbir beraat kararı bunları telafi edemez.

Fakat yukarıdaki basit yöntemle bakıldığında, Ergenekon/ Balyoz İhaneti’nin, siyasî iktidarın sürecin başlangıcındaki talep ve niyetlerine uygun sonuçlar verdiği görülür.                         

Tertipçilerin tasfiye edilmiş olması bu gerçeği değiştirmez.

En genelde Türk Ordusu’nun yapısı başlangıçta istenen şekilde değiştirilmiş; en donanımlı, bilinçli ve seçkin subaylar tasfiye edilmiş; istifalarla birlikte toplamda otuz bine yakın muvazzaf subay ordudan ayrılmış; silahlı kuvvetlerin emir-komuta birliği bozulmuş; askeri eğitim kurumları kapatılmış; askerî istihbarat imkânları neredeyse yok edilmiş;  tayin ve terfiler siyasî iktidarın tercihlerine ve seçimine bırakılmış; ve nihayet, sonuçlarını ve etkilerini ancak savaşta görebileceğimiz deneysel bir paralı askerlik uygulaması getirilmiştir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sıfır noktası 16 Temmuz 2019 | 194 Okunma Turuncu hayalet 13 Temmuz 2019 | 94 Okunma Ergenekon ve Balyoz 09 Temmuz 2019 | 91 Okunma 163. madde 06 Temmuz 2019 | 219 Okunma Aile fotoğrafı 02 Temmuz 2019 | 122 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar