ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Dağa çıkıp ot yersiniz!

Amerika’da faizler kanat çırptığında  uzak diyarlarda kasırgaların patladığı tuhaf bir dünyada yaşadığımızı kim inkâr edebilir?  Kriz girdabının içine sürüklendiğimiz andan itibaren her kafadan bir çözüm önerisi çıkıyor .

Yavuz Alogan
Yavuz Alogan Aydınlık Gazetesi
14 Ağustos 2018 | 2.4 K

Amerika’da faizler kanat çırptığında  uzak diyarlarda kasırgaların patladığı tuhaf bir dünyada yaşadığımızı kim inkâr edebilir? 
Kriz girdabının içine sürüklendiğimiz andan itibaren her kafadan bir çözüm önerisi çıkıyor. CIA ajanı Brunson’ı ABD Konsolosluğu’nun önünde ipe çekerek üç gün boyunca meltem rüzgârlarında çiroz misali kurumaya bırakmak gibi frapan (göz alıcı, cazip) öneriler oldu. Nitekim ecdadımız, Mora isyanını destekleyen  Ortodoks Ekümenik Patriği Grigorios’u  22 Nisan 1821 günü Fener Patrikhanesi’nin orta kapısına asarak, göğsünde yaftayla üç gün bekletmişti. 
Diyanet Başkanlığı da bir çözüm önermiş. Rivayete göre, cuma namazını müteakiben cümle cami-i şerifte doların düşmesi için Tatavvu (nafile) namazının kılınmasını, bilhassa Felak ve Nas surelerinin okunmasını buyurmuşlar. “Sizin dolarınız varsa bizim de Allahımız var” deyû kıyam edip, dolara bir Osmanlı tokatı!...
İktisatçıların da önerileri var. Bazıları faizleri bir hamlede yüzde 60 oranında zıplatarak doları düşürebileceğini söyledi.  TL’yi terk edip dolar kullanalım diyenler olduğu gibi, bütün dolarları meydanlara yığıp ateşe verelim diyenler de  oldu. Bu arada  Marksist teorik iktisatçı arkadaşım, “İzledikleri iktisat politikası onları doğruca IMF’ye götürecek” dediği için  sosyal medyada neredeyse linç edildi.  Üretim araçları üzerindeki özel mülkiyeti kaldırarak, bankaları kamulaştırıp birikmiş servete el koyarak, proletaryanın devrimci demokratik diktatörlüğü altında uygulanacak planlı ekonomiyle sosyalizme geçiş s&...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER