PKK’nın siyasete karşı çaresiz stratejileri

ABD’nin DEAŞ terörüne karşı mücadele etmek üzere desteklediği, silahlandırdığı ve ittifak ettiği PYD’nin Türkiye uzantısı PKK (yoksa tersi miydi? PKK’nın Suriye’deki uzantısı...

ABD’nin DEAŞ terörüne karşı mücadele etmek üzere desteklediği, silahlandırdığı ve ittifak ettiği PYD’nin Türkiye uzantısı PKK (yoksa tersi miydi? PKK’nın Suriye’deki uzantısı mı PYD idi? Veya bunun bir önemi var mı?) yola döşediği mayınlı pusuyla Siirt’in Baykan ilçesi kaymakamı Mehmet Kocabey’i öldürmeye çalıştı.

Bu PKK’nın rutin eylem biçimlerinden biri ve şimdiye kadar bu tür pusularla asker sivil bir çok insanın canına mal oldu. Allah’tan bu sefer kaymakam kalleşçe kurulan pusudan yara almadan kurtuldu. Birkaç hafta önce yine Baykan’da AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi arkadaşımız Cahit Türköz’ün arabasına kurulan bombalı düzenek son anda ve tesadüfen fark edilerek başka bir kalleşçe tuzak önlenmişti. Bayramdan önce de Baykan İlçe Başkanı Nimetullah Gönül bir saldırıdan yaralı olarak kurtulmuştu.   

Geçtiğimiz hafta da PKK’lı militanlarının AK Partili yöneticilere karşı düzenledikleri yeni suikast eylemleriyle bölgede siyaseti nasıl rehin almaya çalıştıklarına dair çarpıcı bir manzara daha ortaya çıkmış oldu. Önce AK Parti’nin Diyarbakır Lice ilçe başkan yardımcısı Orhan Mercan evinin önünde kurulan pusuyla şehit edildi. Bir gün sonra yine PKK’lı teröristler Van’ın Özalp ilçe başkan yardımcısı Aydın Ahi’nin evine gelerek onu silah zoruyla dışarı çıkarıp araca bindirerek başka bir mahalleye götürüp uzun namlulu silahlarla taramak suretiyle şehit ettiler.

Açıkçası, şimdiye kadar PKK ve ona bağlı siyasi örgütlerin tarzı siyasetlerinin en önemli dayanağı bu zorbalıktan başkası değil. Bölgede kendisine biat etmeyene siyaset, haracını ödemeyene ticaret ve yatırım imkanının olmadığı bir dünya kurmaya çalışıyor PKK. Yıllarca bölge siyaseti üzerinde kurduğu etkinliğin sırrı bu saldırılarla biraz daha ifşa oluyor. Yıllardır bölgede Kürtler üzerinde kurmaya çalıştığı vesayetle kendisinden başka hiç kimseye alan bırakmamak üzere olağanüstü bir çalışma yürüttü. Bu çalışmanın en önemli ayağı zorbalıktır terördür.

Terör PKK’nın her zaman hegemonyasını kurmak üzere başvurduğu en etkili ve en bildik yoludur. Ancak son zamanlarda siyasetçilere yönelik terörü eskisinden biraz daha farklı. Eskiden alan hakimiyetini genişletmek üzere başvuruyordu bu tür saldırılara. Son zamanlarda elinden gittikçe kayıp giden hegemonya alanını çaresizce korumak üzere, yer yer çekilirken son vuruşmaları yapmak üzere başvuruyor.

Son zamanlarda yürütülen operasyonlar PKK’ya tarihinde görmediği hezimetleri yaşatıyor. Kendine en güvendiği dağlarda, kamplarda, sığınaklarda kendilerine en çok güvendiği üst düzey militanlarını kaybediyor. Küstahça özgüveninin zirvesine ulaştığı iki sene önce bu vakitlerde terör örgütü çok başka bir perdeden konuşuyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
NATO’ya cenaze merasimi mi, yeni bir başlangıç mı? 04 Aralık 2019 | 2.005 Okunma Akdeniz’in serin sularına batan bu sefer kimin yağması? 02 Aralık 2019 | 2.115 Okunma Paranızı çarçur ediyorsunuz, bir Kaddafi kadar bile olamadınız 30 Kasım 2019 | 1.974 Okunma “Ateş Krallıkları” kimin külahına ne anlatacak? 27 Kasım 2019 | 134 Okunma Kuala Lumpur Zirvesi neyin alternatifi? 25 Kasım 2019 | 1.726 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar