PKK ve sahiplerinin maskelerini düşüren Kürtler

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Yasin Aktay'ın bugünkü (21.11.2022)'' PKK ve sahiplerinin maskelerini düşüren Kürtler'' başlıklı yazısı.

İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen menfur terör saldırısı, eylemi yapan açısından değilse bile örgüt açısından bir intihar saldırısı gibi sonuçlanıyor. Olayın hemen ardından başlatılan soruşturma rekor denilebilecek seviyede saldırıyı yapanları bütün bağlantılarıyla birlikte ortaya çıkarıp eylemde doğrudan veya dolaylı dahli olanların büyük çoğunluğunu derdest etti. Bu arada örgütün böyle bir eylemi yapmasının arkasındaki bütün ihtimaller de değerlendirildi ve sivillerin, çocukların canına hunharca kast eden bir terör örgütüne destek veren uluslararası güçler de kelimenin tam anlamıyla ifşa edilmiş oldu.

Tabii bu terör eyleminin talimatına cüret eden merkezler iki gündür devam eden TSK hava operasyonlarıyla gönderdikleri mesajların cevaplarını alıyorlar. Türkiye artık terör eylemlerinin gönderebileceği mesajlara, sadece mesajı taşıyanlara değil mesajın sahiplerine de anladıkları dilden en etkili cevapları verdiğini göstermiş oluyor.

Terör saldırısının ardından ifşa olan bir ilişki de Batı medyasının teröre başından verdiği söylemsel destek. Bu olayın üstüne ortaya çıkan PKK bağlantısı üzerine Alman, Fransız, İngiliz medyası Türkiye’nin verebileceği cevabı herkesten daha fazla beklemeye başlamıştı. Ama bu beklentisini ifade ederken kullandıkları haber dilinde bu hunharca eylemi “Kürtlerin yapmış olduğu” ve T.C.’nin bu eyleme karşılık olarak “Kürtlere nasıl bir cevap vereceğini” merakla beklediklerini söylüyorlardı.

Sadece bu haber dili bile PKK üzerinden Türkiye’ye ve Kürtlere karşı kimin nasıl bir oyun kurmaya çalıştığını bütün açıklığıyla ifşa ediyor.

Açıkçası Batı medyası PKK ile Kürtler arasında bir özdeşleştirme yapıyor ve üstelik bunu yaparken İstiklal Caddesi’nde bebekleri hunharca katleden eylemi Kürtlere mal ederken bu eylemi Türklerle Kürtlerin savaşının olağan bir adımı gibi göstermeye çalışıyor. Haber dilinde açıkça PKK’nın sivillere yönelik eylemlerini bile anlayışla karşılamaya, haklı göstermeye sinsice bir davet var.

Buna karşı istediğimiz kadar PKK ile Kürtlerin alakası olmadığını anlatmaya çalışalım, ikna ediciliğimiz onları en fazla hayal kırıklığına uğratıyor. İşin asıl gerçeği ise onların Türkiye ile ilgili bütün yatırımlarını bu özdeşleştirmeye yaptıklarıdır. Ne yazık ki, onların bu çabalarına Türkiye içinden sözümona milliyetçilik adına şuursuzca destek veren bir anlayış da hep var oldu ki, Türkiye’de Kürt sorununu bu milletin başına bela eden de bu dar milliyetçilik anlayışından başkası olmadı. İnkâr söylem ve siyasetleri uzun zaman Kürtleri milletin bünyesinden itmek üzere işledi durdu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suriye ve Yunanistan Türkiye-Mısır yolunda mı? 28 Kasım 2022 | 310 Okunma Türkiye’nin değeri ve değerleri 26 Kasım 2022 | 63 Okunma Ne diyeceğimi biliyor musunuz? 23 Kasım 2022 | 206 Okunma PKK ve sahiplerinin maskelerini düşüren Kürtler 21 Kasım 2022 | 597 Okunma Yenilenmiş bir millet tasavvuru içinde Kürtler 19 Kasım 2022 | 132 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar