Oryantalizm ve oksidentalizm arasında Fuat Sezgin

2019 yılının son yazısını yazmaya oturdum. Yazmam gerektiğini düşündüğüm bir çok konu var. Libya konusu var. Kuala Lumpur Zirvesi’nde bütün İslam dünyası için önerilmiş egemenlik sürdürülebilir kalkınmaya hemen ve en şık şekilde verilmiş yerli otomobil cevabının umut verici ufkunda neler yazılır neler?

Ama benyılı son yazısı olarak Fuat Sezgin’e dair bir şeyler söylemenin daha anlamlı olacağını düşündüm. Malum 2019 yılı Cumhurbaşkanlığımız tarafından Fuat Sezgin yılı ilan edilmişti. Bence hakkında çok konuşmak gerekir, ortaya koyduğu düşünceyi üzerinde daha fazla konuşarak, düşünerek, çalışarak hatta eleştirerek geliştirmek lazım. O yüzden yılın bu son yazısını 2019 yılının bir gereği olarak ona hasretmek isterim.

Fuat Sezgin İslam kültür, fikir, bilim ve teknoloji mirasının kadastrosunu yeniden ortaya koymaya girişirken kuşkusuz bir yandan batı-merkezli bilimler tarihi anlayışını sarsar, bir yandan da güçlü bir oryantalizm eleştirisi de yapar.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden’a Trump kadar Obama da enkaz devretti 23 Ocak 2021 | 172 Okunma Yemen’de çözümün yolu 20 Ocak 2021 | 175 Okunma Yemen’de savaşı bitirmek çok mu zor? 18 Ocak 2021 | 206 Okunma BAE’nin Mehmet Ali Öztürk’e karşı işlediği suç için hesap zamanı 16 Ocak 2021 | 953 Okunma BAE Türkiye’ye şart ileri süreceğine hesap vermeli 13 Ocak 2021 | 628 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar