Kılıçdaroğlu’nun gönlünde ne diktatörler yatıyormuş?

15 Temmuz bütün tartışmaları bitiren, dünyaya bu millet adına kurucu sözü ve ilkeyi ortaya koyan muhteşem bir olay.

Bu güne kadar muhtemeldir ki yaşanan bir çok uyarıcı olay karşısında açılmamış insanların gözü, bu gece yaşanan olayların ortaya koyduğu apaçık hakikat karşısında faltaşı gibi açıldı. O saatten sonra 15 Temmuz’un söylediği söz üzerine söz söylemek aklı başında, vicdanı yerinde hiç kimsenin tevessül edeceği bir şey olamazdı.

15 Temmuz bu milletin demokrasisini, devletini, bağımsızlığını tartışmasız bir biçimde hak ettiğini gösteren bir berattı. Batılı ülkelerin çoğunda bile demokrasi demokratik yollarla değil, bir şekilde savaşların neticesinde veya güçlü hükümetlerin tek taraflı iradeleriyle halka dayatılmış bir rejim. Türkiye’de de demokrasiye geçiş halkın karar verdiği bir süreç olmamıştır. Oysa 15 Temmuz’dan sonra dünya demokrasi tarihinde Türkiye, demokrasiyi halkının bizzat isteyip uğruna açık bir bedel ödediği müstesna bir örneklik ortaya koymuştur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cemal Kaşıkçı davası Türkiye’de görülür 04 Temmuz 2020 | 74 Okunma İsrail dünya güvenliğinin en büyük tehdidi 01 Temmuz 2020 | 155 Okunma Libya’da toplu mezarlar, savaş suçları ve suç ortaklarının hesabı 29 Haziran 2020 | 124 Okunma Kadının adı 27 Haziran 2020 | 115 Okunma Sisi’nin muhtaç olduğu meşruiyet baltacılardır, o da Libya’da yok 24 Haziran 2020 | 2.105 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar