Kılıçdaroğlu’nun gönlünde ne diktatörler yatıyormuş?

15 Temmuz bütün tartışmaları bitiren, dünyaya bu millet adına kurucu sözü ve ilkeyi ortaya koyan muhteşem bir olay.

Bu güne kadar muhtemeldir ki yaşanan bir çok uyarıcı olay karşısında açılmamış insanların gözü, bu gece yaşanan olayların ortaya koyduğu apaçık hakikat karşısında faltaşı gibi açıldı. O saatten sonra 15 Temmuz’un söylediği söz üzerine söz söylemek aklı başında, vicdanı yerinde hiç kimsenin tevessül edeceği bir şey olamazdı.

15 Temmuz bu milletin demokrasisini, devletini, bağımsızlığını tartışmasız bir biçimde hak ettiğini gösteren bir berattı. Batılı ülkelerin çoğunda bile demokrasi demokratik yollarla değil, bir şekilde savaşların neticesinde veya güçlü hükümetlerin tek taraflı iradeleriyle halka dayatılmış bir rejim. Türkiye’de de demokrasiye geçiş halkın karar verdiği bir süreç olmamıştır. Oysa 15 Temmuz’dan sonra dünya demokrasi tarihinde Türkiye, demokrasiyi halkının bizzat isteyip uğruna açık bir bedel ödediği müstesna bir örneklik ortaya koymuştur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Vicdansızlığı hangi yasa zapt eder? 24 Ağustos 2019 | 3.794 Okunma 18. yılında AK Parti, eleştiri ve özeleştiri arasında 21 Ağustos 2019 | 2.760 Okunma AK Parti’nin devredilemeyen ve parçalanamayan misyonu 19 Ağustos 2019 | 2.653 Okunma Arap Birliği’nin bir Arap politikası var mı? 17 Ağustos 2019 | 2.097 Okunma Rabia katliamının hesabı sorulur elbet 14 Ağustos 2019 | 2.123 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar