İsrail’le normalleşme insanlık suçlarını aklamanın yolu

İsrail ile adına “normalleşme” denilen süreçte kervana katılanlar uluslararası ilişkiler düzeninin bütün normallerini, teamüllerini, adabını yerle bir eden sahneler ortaya koyuyorlar. Doğrusu, bir açıdan iyi oluyor.

İsrail ile adına “normalleşme” denilen süreçte kervana katılanlar uluslararası ilişkiler düzeninin bütün normallerini, teamüllerini, adabını yerle bir eden sahneler ortaya koyuyorlar.

Doğrusu, bir açıdan iyi oluyor. Başka zamanlarda diplomatik ritüellerle kotarılan ilişkilerin ardında ne tür zorlamaların olduğunu görmüş oluyor.

Sanırım bu arkaplan diplomasinin sahne önüne serilmesinde Trump’ın kendine özgü üslubuna borçluyuz. Onun sayesinde dünyada geçerli olan düzendeki güç ilişkilerini örten süslü maskeler de inmiş oluyor.

Bildiğiniz gibi Birleşik Arap Emirlikleri’nin öncülüğünü yaptığı ve Bahreyn’in de katılımıyla devam eden siyonizmle “normalleşme” adımları, iki Balkan ülkesi Sırbistan ve Kosova ile devam etti. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şiddet yönetimi ve etnik milliyetçilik: Kürt sorunu mu dediniz? 28 Kasım 2020 | 556 Okunma Tarz-ı siyaset olarak reformculuk 25 Kasım 2020 | 439 Okunma ‘Tanrı’yı kendine kul eden dindarlıklar 23 Kasım 2020 | 308 Okunma Sekülerleşme tezine, aslında ne oluyor? 21 Kasım 2020 | 158 Okunma Türkiye’nin Libya, Azerbaycan, Somali tecrübesi ışığında Yemen’e bakış 18 Kasım 2020 | 808 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar