Cumhuriyet döneminde Kur’an tercümelerine dair

Cumhuriyet döneminde Kur’an’ın anlamının bilinmesine dönük giderek artan bir istek ve ihtiyaç vardı. Ancak bu ihtiyaç Cumhuriyet döneminde başlamış bir talep değildi. Modernleşmenin garip etkisi, aynı zamanda okur-yazarlığın kitlesel bir hal almasıyla birlikte dini bilgi ve otoritenin mahiyetinde de bir değişime yol açmıştır.

Kimi için bu durum tam da sekülerleşmenin kendisidir, zira bu dini otoritenin zayıflamasını ve bireysel görüşlerin giderek dini otorite tekelini yıkmasını beraberinde getirmiş. İşin neticesi tabii biraz da göreceliğin artması, hakikat duygusunun herkese göre farklılaşması ve dini güvenlik alanının büyük ölçüde kaybolmasıdır.

Bu durum Batı’da tam da böyle yaşanmış ve Katolik ve Ortodoks dini bilgi otoritelerini zayıflatıcı bir etki yapmıştır. Matbaanın gelişmesi ve sanayi şehrinin yaygınlaşmasıyla birlikte Kutsal kitap üzerindeki yorum otoritesi de kamuya açılmış oldu. Bunun da malum etkisi kıyasıya bir sekülerleşme, deistleşme hatta ateistleşme oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Modernleşmeyle birlikte Avrupa da daha çok Hıristiyanlaştı” 26 Şubat 2020 | 2.152 Okunma Osmanlı’da Kur’ân’ı kim, nasıl okuyordu? 24 Şubat 2020 | 2.001 Okunma Şu darbe düşünü neye yormalı? 22 Şubat 2020 | 94 Okunma Kılıçdaroğlu’nun absürt siyaseti Erdoğan’ı oyalar mı? 19 Şubat 2020 | 130 Okunma İdlib’den kaçan bir milyon insanı farkedemeyen Rus teknolojisi 17 Şubat 2020 | 123 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar