“Barışın anahtarı Türkiye”

Dün Libya’da ateşkesin sağlanması ve siyasi çözüme katkı sunmak üzere Almanya’nın girişimiyle toplanan Berlin Konferansı beklendiği gibi tam katılımla gerçekleşti. Bu toplantının gerçekleşmesinin Türkiye sayesinde mümkün olduğu bir gerçek. Ancak Türkiye’nin çabasına rağmen böyle bir toplantının gerçeklemiş olmasının yine de çok zor olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Zira toplantıda bir araya gelen tarafların diyalogunu neredeyse imkansız kılan bir zemin var. Bir açıdan bakıldığında ne olursa olsun avını yemek isteyen bir kurt ile kuzunun diyaloğu gibi gerçekleşiyordiyalog. BAE, Fransa ve Mısır tarafından desteklenen Hafter Türkiye sahneye girmeden önce hiçbir şekilde diyaloga ihtiyaç duymadan Libya’nın tamamını kapmaya, yemeye çalışıyordu.

Uluslararası toplumun meşru olarak kabul etmekte olduğu Trablus yönetimine pazarlık için sunduğu herhangi bir şart veya metin yoktu. Hava saldırılarıyla desteklenen ağır silahlı gücüyle adım adım Trablus yönetiminin kontrolündeki bölgeleri işgal ediyordu. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İdlib’den kaçan bir milyon insanı farkedemeyen Rus teknolojisi 17 Şubat 2020 | 123 Okunma Rusya’nın insanlığı Suriye’de batağa saplanmıştır 15 Şubat 2020 | 2.189 Okunma İşinizi tarihe bırakmayın 12 Şubat 2020 | 84 Okunma Arapça olarak basılan kitaplarım vesilesiyle hermenötik bir sorgulama 10 Şubat 2020 | 251 Okunma İdlib’de süre işlemeye başladı Rusya ne istediğine karar vermeli artık 08 Şubat 2020 | 2.404 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar