Alimin öldürülüşü

“Alimin ölümü alemin ölümü gibidir” buyurmuş yüce Peygamber, elhak. Her Alim kendi ilmiyle, kendi irfanıyla, kendi söylemiyle bir alem inşa eder. Dünyanın gidişatı nereye doğru olsa da o kendi alemindedir....

Dünyanın gailesi içinde sorun zannettiğimiz şeylerden farklı sorunları, farklı bir dili, ayrı bir alemi olur alimlerin.

Gerçek alimlerden, bilim adamlarından zaman zaman kendi gark olmuş olduğumuz alemin işlerini daha da kolaylaştıracak bir bilgi üretmesini bekleriz.

Modern çağda, üniversite-sanayi işbirliği veya üniversite ve gündelik hayat diyaloğu deriz, üniversitelerimizi kendi gailelerimizin parçası kılarız. Onları bize gerçekten faydalı olacak bilgiyi üretmekten çok kendi hırslarımıza, gailelerimize tabi kılmanın çabasında oluruz.

Elbette bu tür çabalar tamamen yersiz değil, hatta gerekli de, ama zaman zaman bize kendimizi kaptırıp gitmiş olduğumuz dünya cenderelerinde, nihai akıbetimizi hatırlatacak hakikatten de giderek uzaklaştırabiliyor bu anlayışlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Joe Biden’ın asıl zorluğu 25 Ocak 2021 | 9 Okunma Biden’a Trump kadar Obama da enkaz devretti 23 Ocak 2021 | 172 Okunma Yemen’de çözümün yolu 20 Ocak 2021 | 175 Okunma Yemen’de savaşı bitirmek çok mu zor? 18 Ocak 2021 | 206 Okunma BAE’nin Mehmet Ali Öztürk’e karşı işlediği suç için hesap zamanı 16 Ocak 2021 | 953 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar