Alimin öldürülüşü

“Alimin ölümü alemin ölümü gibidir” buyurmuş yüce Peygamber, elhak. Her Alim kendi ilmiyle, kendi irfanıyla, kendi söylemiyle bir alem inşa eder. Dünyanın gidişatı nereye doğru olsa da o kendi alemindedir....

Dünyanın gailesi içinde sorun zannettiğimiz şeylerden farklı sorunları, farklı bir dili, ayrı bir alemi olur alimlerin.

Gerçek alimlerden, bilim adamlarından zaman zaman kendi gark olmuş olduğumuz alemin işlerini daha da kolaylaştıracak bir bilgi üretmesini bekleriz.

Modern çağda, üniversite-sanayi işbirliği veya üniversite ve gündelik hayat diyaloğu deriz, üniversitelerimizi kendi gailelerimizin parçası kılarız. Onları bize gerçekten faydalı olacak bilgiyi üretmekten çok kendi hırslarımıza, gailelerimize tabi kılmanın çabasında oluruz.

Elbette bu tür çabalar tamamen yersiz değil, hatta gerekli de, ama zaman zaman bize kendimizi kaptırıp gitmiş olduğumuz dünya cenderelerinde, nihai akıbetimizi hatırlatacak hakikatten de giderek uzaklaştırabiliyor bu anlayışlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Modernleşmeyle birlikte Avrupa da daha çok Hıristiyanlaştı” 26 Şubat 2020 | 2.232 Okunma Osmanlı’da Kur’ân’ı kim, nasıl okuyordu? 24 Şubat 2020 | 2.001 Okunma Şu darbe düşünü neye yormalı? 22 Şubat 2020 | 94 Okunma Kılıçdaroğlu’nun absürt siyaseti Erdoğan’ı oyalar mı? 19 Şubat 2020 | 130 Okunma İdlib’den kaçan bir milyon insanı farkedemeyen Rus teknolojisi 17 Şubat 2020 | 124 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar